Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 19.05.2007.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Eseja 'Franču valodas nozīme starptautiskajā saziņā', 1.
  • Eseja 'Franču valodas nozīme starptautiskajā saziņā', 2.
Darba fragmentsAizvērt

„Mūsdienās visa pasaule ir kā atvērta grāmata jebkuram, kas to gatavs lasīt”, kā teicis kāds vācu filozofs. Tam nevar nepiekrist, jo šodien cilvēks var ceļot kur vien vēlas, iepazīt citas kultūras, domāt un runāt brīvi, bez ierobežojumiem, tāpēc ir grūti iedomāties, kāda būtu pasaule, ja katrs prastu tikai savu dzimto valodu. Visi pasaulē notiekošie procesi, starptautiskā tirdzniecība, ceļošana, izglītība un darbs ir balstīts uz saziņu vienotā valodā. Kaut arī parasti valda uzskats, ka noteicoša un dominējošā pasaulē ir angļu valoda, liela nozīme ir arī, piemēram, vācu, krievu un noteikti arī franču valodai. Francija pati par sevi ir lielvalsts tādās sfērās, kā kultūra, politika, māksla, un šo jomu dēļ vien tās valoda saglabās savu nozīmi arī turpmāk.
Franču valoda nav tikai vienas valsts valoda, tajā runā ap 120 miljonu cilvēku Francijā, Beļģijā, Šveicē, Kanādā, Amerikas Savienotajās Valstīs, kā arī vairākās valstīs Āfrikā un visā pasaulē. Francijas Republikai jau senos laikos bija liela ietekme pasaules vēstures attīstībā. Kopš Luija XIV līdz pat Napoleona sagrāvei Francija bija ietekmīgākā kontinentālās Eiropas valsts. Taču arī pēc Napoleona ēras norieta līdz pat kapitulācijai Franču prūšu karā 1871.g., Francija vēl joprojām saglabāja savu dominējošo stāvokli Eiropas politikas un kultūras jomā. Vēl šodien tai ir liela nozīme starptautiskajās politiskajās attiecībās, jo Francija ir viena no Eiropas Savienības, NATO un ANO dibinātājvalstīm, pastāvīgā ANO Drošības Padomes locekle un viena no septiņām pasaules valstīm, kurām ir legāli kodolieroči. Franču valoda ir plaši pārstāvēta jebkurā starptautiskā vai politiskā institūcijā, kas ir viens no iemesliem šīs valodas saglabāšanai un lietošanai.
Francijas galvaspilsēta Parīze ir viens no svarīgākajiem kultūras centriem pasaulē, kas slavens ar Luvras un Klinī muzejiem un Parīzes Dievmātes katedrāli. 15.gs. Francijā sāka parādīties pirmās renesanses iezīmes, šeit tai bija pavisam cits gars nekā citur Eiropā, jo galvenais tās uzdevums bija demonstrēt karaļa galma priekšstatus par skaistumu.

Autora komentārsAtvērt
Redakcijas piezīmeAtvērt
Atlants