• Drošības politika Baltijas jūras reģiona jaunajās un vecajās demokrātijās - Somijas, Latvijas un Polijas salīdzinājums

     

    Konspekts4 Politika

Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 27.10.2011.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 3 vienības
Atsauces: Ir
  • Konspekts 'Drošības politika Baltijas jūras reģiona jaunajās un vecajās demokrātijās - Somi', 1.
  • Konspekts 'Drošības politika Baltijas jūras reģiona jaunajās un vecajās demokrātijās - Somi', 2.
  • Konspekts 'Drošības politika Baltijas jūras reģiona jaunajās un vecajās demokrātijās - Somi', 3.
  • Konspekts 'Drošības politika Baltijas jūras reģiona jaunajās un vecajās demokrātijās - Somi', 4.
  • Konspekts 'Drošības politika Baltijas jūras reģiona jaunajās un vecajās demokrātijās - Somi', 5.
  • Konspekts 'Drošības politika Baltijas jūras reģiona jaunajās un vecajās demokrātijās - Somi', 6.
Darba fragmentsAizvērt

1. Kas kopīgs un kas atšķirīgs šo valstu drošības politikā 90.gados un kā katras valsts ģeopolitiskā un vēsturiskā situācija ietekmē ārpolitisko orientieru un mērķu izvirzīšanu?
Somijas drošības politiku vislabāk var definēt caur trīs bijušo valdību (1971, 1976, 1981) ziņojumiem. Šo valdību mērķis ir bijis saglabāt valsts neatkarību un iedzīvotāju drošību. Tajā pašā laikā paši svarīgākie instrumenti bija ārvalstu politika un aizsardzības politika. Aukstā kara laikā Somijai bija labi nostabilizēta drošības politika, kas tika atbalstīta ar pilnīgu un skaidru nacionālo vienprātību.
Izmaiņas, kas notika Eiropā sākot ar 1990.gadu, ir palēninājušas Somijas drošības politiku un tā vairs nav tik stabila kā Aukstā kara laikā.
Var droši apgalvot, ka valsts drošības politika ir pilnībā atkarīga no tās ģeogrāfiskā stāvokļa, situācijas, resursiem un vēsturiskās pieredzes.1
Dramatisks moments Somijas vēsturē ir bijis tad, kad tai nācies lūgt palīdzību citām valstīm pret Padomju Savienību. Karu laikā 1918. un 1941.-4.g. Vācija bija pret Krieviju (Padomju Savienību) un tas deva Somijai iespēju saņemt militāru atbalstu no Vācijas. Savukārt 1939-40.g., kad Vācija bija militārā savienībā ar Padomju armiju, tad Somija lūdza militāru palīdzību Lielbritānijai un Francijai. …

Autora komentārsAtvērt
Atlants