Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 31.10.2012.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 5 vienības
Atsauces: Ir
  • Referāts 'Jānis Sudrabkalns un viņa dzejoļu krājums "Brāļu saimē"', 1.
  • Referāts 'Jānis Sudrabkalns un viņa dzejoļu krājums "Brāļu saimē"', 2.
  • Referāts 'Jānis Sudrabkalns un viņa dzejoļu krājums "Brāļu saimē"', 3.
  • Referāts 'Jānis Sudrabkalns un viņa dzejoļu krājums "Brāļu saimē"', 4.
  • Referāts 'Jānis Sudrabkalns un viņa dzejoļu krājums "Brāļu saimē"', 5.
Darba fragmentsAizvērt

Autors uzrunā padomju „Oktobra zvaigzni”, kuru Ļeņins aizdedzis, lai tā darbaļaudīm nes laimi, brīvību un labu ražu. Apmaiņā pret to darba cilvēkam jāuzklausa padoms: „Uz mūžiem esi sadraudzīgs/ Ar brīvo brāļu padomjsaimi!”
Dzejolī „Oktobra saruna” izmantota dialoga forma, lai atspoguļotu tēva un dēla sarunu, kurā tēvs stāsta par piedalīšanos oktobra kaujās, savukārt dēls ar mākslīgu jūsmu cildina tēva varonību un ar apbrīnu klausās, kā „Ļeņins drošs un liesmains/ Mūs cīņā vadīja”.
Trešās nodaļas darbi ir ar īpašu patosu apveltīti cildinājuma dzejoļi sarkanai armijai, Ļeņinam, cīņām ar Hitleru. Par īpaši varonīgiem atzīti karavīri, kas spējuši latviešu tautu atgriezt dzīvē- „brāļu saimē”.
Dzejolī „Mēs balsosim” jūsmīgi izklāstīts, kā ievēlēt tautas vadītājus: „Mēs izraudzīsim ļaudis cēlākos,/ Kas uzticīgi tautas godam,/ Kas pilda tautas sapņus kvēlākos,-/ Lai tiem mēs savas balsis dodam!” Autors ar laimes sajūtu stāsta, kā ticība padomju iekārtai liek tautai pacelties neiedomājamos augstumos. Viņš sola jaunu dzīvi, beidzot savu dzejoļu krājumu, ar enerģiskām padomju „brāļu saimei” veltītām rindām: „Jauni pulki darbā stājas,/ Zelta lāsēm spēki krājas,- Saule apspīd latvju mājas/ Katru rītu zviļāka,/ Padomjzeme mīļāka”.
J. Sudrabklana dzejoļu krājums „Brāļu saimē”, kas aptver gandrīz 100 dzejoļus, veidojies padomju ideoloģijas varā, izteikti pakļaujoties noteiktajiem padomju sociālistiskā reālisma kanoniem, kas piepildīti ar klišejiskiem uzsaucieniem padomju zemei, īpašām uzslavām padomju vadītājiem, sarkanajai armijai, darba skaistumam, tautu draudzībai. Liela jūsma dzejoļos, kur darbaļaudīm cieši pieteikts būt lepniem, ka viņiem ir iespēja būt padomju tautu savienībā, viņiem jāpriecājas, ka beidzot ir iespēja dzīvot „brāļu saimē”. Padomju varas laikā latviešu rakstniekam piekodināts, ka katrā vārdā jāsumina un jāslavē padomju ideoloģija, tikai tad ir iespējams nostāties uz „drošā un pareizā” sociālistiskā literatūras ceļa. J. Sudrabkalns šajā laikā sevi apliecina ar īpašām piemērošanās spējām, lai katrā rakstītajā vārdā spētu ielikt to ziņojumu, ko vēlas saredzēt padomju vara, tas ir, jūsmīgu mīlestību pret padomju zemi.

Autora komentārsAtvērt
Atlants