Vērtējums:
Publicēts: 12.02.2013.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 5 vienības
Atsauces: Nav
  • Eseja 'Pienākums', 1.
  • Eseja 'Pienākums', 2.
  • Eseja 'Pienākums', 3.
  • Eseja 'Pienākums', 4.
  • Eseja 'Pienākums', 5.
  • Eseja 'Pienākums', 6.
Darba fragmentsAizvērt

Seneka iesaka: „Turieties pie šāda veselīga un saprātīga dzīves veida: piekāpieties miesai vienīgi tiktāl, cik nepieciešams veselībai! Ar miesu jāapietas stingrāk, lai tā nepārstāj klausīt garam: ēdiens lai remdē izsalkumu, dzēriens lai dzesē slāpes, apģērbs lai atvaira aukstumu, mājoklis lai sargā no visa miesai kaitīgā; vai tas uzcelts no velēnām vai raibiem svešzemju akmeņiem, ir nenozīmīgi. Ziniet: salmi cilvēkam ir tikpat labs segums kā zelts. Niciniet (mazvērtējiet) visu, ko nevajadzīgas pūles radījušas greznojumam vai rotai. Iegaumējiet: nekas nav apbrīnes cienīgs, izņemot garu, salīdzinājumā ar kuru, ja tas ir liels, nekas nav liels.”
Blakām pienākumiem attiecībā uz sevi, ir virkne pienākumu attiecībā uz citiem cilvēkiem. Šos pienākumus var iedalīt mīlestības un cieņas pienākumos. Mīlestības pienākums balstās uz mīlestības jūtām, bet cieņas pienākums – uz cieņas jūtām. Katram no šiem pienākumiem ir savs pretstats.
Kā jau noskaidrojām, tikumiskais pienākums ir cieši saistīts ar gribu. Griba pildīt pienākumu ir katra cilvēka pamatprasība, tā tikumiskais „būt vai nebūt”. Ticīgam cilvēkam šeit atklājas visa pirmdzimtā grēka problēma un rodas jautājums: vai iebojātā daba, kas ir cilvēka morālā ļaunuma avots, vienlaicīgi var būt tikumisko normu avots, tātad – tas pamats, uz kura balstās tikumiski labais?
Nobeigumā gribas teikt, ka Dieva bauslības aptver visus cilvēka pienākumus: gan reliģiskos, gan laicīgos. Kad vienlaicīgi ir spēkā dažādas prasības, kuras nav iespējams izpildīt, tad ir jāizvēlas svarīgākie pienākumi. Konkrētā situācijā labo no ļaunā, pienākumu no grēka, svarīgāko no mazāk svarīgā palīdz atšķīrt prāts un sirdsapziņa.
Jāieklausās savas sirdsapziņas balsī, jo tā ir Dieva likumu tulks un visiem kristiešiem jālūdzas, jo lūgšana ir mūsu galvenais pienākums.

Autora komentārsAtvērt
Atlants