Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 29.05.2009.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Konspekts 'Kredīts, ķīlas līgums, galvojuma līgums', 1.
  • Konspekts 'Kredīts, ķīlas līgums, galvojuma līgums', 2.
  • Konspekts 'Kredīts, ķīlas līgums, galvojuma līgums', 3.
  • Konspekts 'Kredīts, ķīlas līgums, galvojuma līgums', 4.
  • Konspekts 'Kredīts, ķīlas līgums, galvojuma līgums', 5.
Darba fragmentsAizvērt

Kredīta nodrošinājums
Komercbankas piešķir uzņēmumiem nepieciešamo naudas summu pret dažādām nodrošinājuma formām. Tas ir obligāts kreditēšanas nosacījums, kas nodrošina banku kredīta neatmaksāšanas gadījumā. Uzņēmuma saistību nepildīšanu var nodrošināt līgumsods, ķīla, parādnieka mantas paturēšana, galvojums, bankas garantija, rokasnauda un citi līdzekļi, ko paredz likums vai līgums. No kredītlīguma izrietošo saistību variantiem drošākās skaitās ķīla, galvojums un bankas garantija.
Aizņēmējs kā kredītnodrošinājumu var izmantot vienu vai vairākus (vienlaicīgi) veidus, kas tiek fiksēts kredītlīgumā. Kredīta atmaksāšanas nodrošinājuma saistības tiek noformētas vienlaicīgi ar kredītlīgumu un ir obligāts pielikums tam.

Ķīlas līgums
Pati par sevi īpašuma (kustamā vai nekustamā) ķīla nozīmē, ka kreditors ir tiesīgs realizēt šo īpašumu, ja ar ķīlu nodrošinātās saistības netiek pildītas. Ķīlai jānodrošina ne tikai aizdevuma atmaksa, bet arī attiecīgo procentu un līgumsoda nomaksu saskaņā ar līgumu, kas ir paredzēts nepildīšanas gadījumā. Bez tam ir jāņem vērā, ka ieķīlātā īpašuma tirgus vērtība var samazināties. Tātad visos gadījumos ķīlas vērtībai ir jābūt lielākai par pieprasītā aizdevuma apmēru.
Par ķīlas priekšmetu var būt jebkurš īpašums, kā arī vērtspapīri un īpašuma tiesības.
Uzņēmums var ieķīlāt to, kas tam pieder ar īpašuma tiesībām. Pie tam ieķīlātājs var būt gan pats parādnieks, gan arī trešā persona. …

Autora komentārsAtvērt
Atlants