Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 26.11.2008.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Konspekts 'Aleksandrs Čaks "Mūžības skartie"', 1.
  • Konspekts 'Aleksandrs Čaks "Mūžības skartie"', 2.
  • Konspekts 'Aleksandrs Čaks "Mūžības skartie"', 3.
  • Konspekts 'Aleksandrs Čaks "Mūžības skartie"', 4.
Darba fragmentsAizvērt

1)„Mūžības skartie” tapšanas priekšnoteikumi, iemesli.
Zināms ir fakts, ka Aleksandrs Čaks ir bijis saistībā ar latviešu strēlniekiem, taču ne cīņas laukā, bet gan hospitālī, kur strādājis par asistentu. Tur arī iepazinis šo cilvēku domas, likteņus, redzējis to pārdzīvojumus un ilgas, kas atļāvis veiksmīgi tēlot šos cilvēkus.
Jāpiemin tas, ka poēma nav uzrakstīta uzreiz, bet gan desmit gadu laikā. Tā sastāv no ievaddaļas, ko veido trīs poēmas: „Lūzums”, „Asinsbalss”, „Strēlnieka balss no kapa”.
2)Žanrs, kompozīcija.
Darbs „Mūžības skartie” sastāv no vairākiem dzejdarbiem, dzejojumu cikliem, kas kopā veido poēmu. Kā zināms, poēma ir liroepiskas sacerējums, kas vārsmotā valodā apdzied svarīgus, izšķirošus atsevišķa cilvēka, kāda sociāla slāņa vai veselas tautas dzīvē un atspoguļo būtiskus procesus, kas norisinās sabiedrībā un cilvēka psihē. Šādam raksturojuma atbilst lielākā daļa šo dzejoļu, kas veido „Mūžibas skartie” kompozīciju.
Taču šī darba kontekstā nevarētu runāt tikai par poēmu, jo ir dzejdarbi, kuri līdzinās balādei, ko var secināt, iepazīstot balādes raksturojumu.…

Autora komentārsAtvērt
Atlants