Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 08.04.2022.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Konspekts 'Fizika un veselība. Skenējošais mikroskops. Svītrkodi', 1.
  • Konspekts 'Fizika un veselība. Skenējošais mikroskops. Svītrkodi', 2.
  • Konspekts 'Fizika un veselība. Skenējošais mikroskops. Svītrkodi', 3.
  • Konspekts 'Fizika un veselība. Skenējošais mikroskops. Svītrkodi', 4.
  • Konspekts 'Fizika un veselība. Skenējošais mikroskops. Svītrkodi', 5.
Darba fragmentsAizvērt

• KMR – kodolu magnētiskās rezonanses metode
KMR metodē viss organisms tiek magnetizēts un pēc tam skenēts ar radiofrekvences viļņiem. Tādā veidā iegūst ļoti detalizētu mīksto audu attēlu. Veicot izmeklēšanu pēc KMR metodes, pacients tiek ievietots speciālā iekārtā, kurā atrodas ļoti spēcīgs magnēts. Magnētiskais lauks šeit ir 20 000 reižu spēcīgāks par Zemes magnētisko lauku. Izmeklēšanas laikā aparāts izstaro radioviļņus, ko uztver un vēlāk atstaro pacienta ķermenis. KMR metodi lieto galvas smadzeņu, centrālās nervu sistēmas, kaulu un locītavu, vēdera dobuma un mazā iegurņa orgānu, krūškurvja, asinsvadu (KMR angiogrāfija) izmeklēšanai.

• PET – pozitronu emisijas tomogrāfija
PET ir izmeklēšanas metode, pēc kuras veido ķermeņa audu un orgānu funkcijas karti, nosakot vielmaiņas lielumu vai ķīmiskas aktivitātes noteiktā ķermeņa daļā. Diagnostikas laikā izmeklējamo cilvēka ķermeņa daļu no visām pusēm ietver detektori. Ķermenī ievada nelielu daudzumu iezīmētas vielas, parasti tā ir ar radioaktīvo fluoru iezīmēta glikoze. Šo iezīmēto molekulu sabrukšanas procesā radušos radioatīvo starojumu uztver gredzenveidā izvietoti detektori. Radioaktīvi iezīmēts atoms (fluors) izstaro pozitronu, kas saduras ar elektronu un sadursmes rezultātā rodas divi gamma kvanti, kas izplatās pretējos virzienos. Kad divus pretējos virzienos ejošus starus uztver divi detektori, dators atzīmē punktu kartē. Šo metodi visbiežāk izmanto, lai identificētu tās smadzeņu daļas, kuras aktivizējas dažādos procesos. Ķirurģijā PET izmanto smadzeņu bojājuma zonu diagnosticēšanai.

• DT – datortomogrāfija
DT ir rentgenizmeklēšanas metode, ar kuras palīdzību var iegūt cilvēka ķermeņa un tā orgānu šķērsgriezuma attēlus, tādēļ šī metode ir daudz precīzāka un informatīvāka nekā parastais rentgenattēls. …

Atlants