Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 27.10.2010.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Ir
  • Konspekts 'Ekonomika', 1.
  • Konspekts 'Ekonomika', 2.
  • Konspekts 'Ekonomika', 3.
  • Konspekts 'Ekonomika', 4.
  • Konspekts 'Ekonomika', 5.
  • Konspekts 'Ekonomika', 6.
Darba fragmentsAizvērt

Preces ražošana. Preces ražošanas turēšanu vai palielināšanu ietekmē dzīves līmenis valstī. Jo vairāk preces tiks radītas uz vienu iedzīvotāju, līdz ar to dzīves līmenis augs. Tāpēc prece ir jāražo. Jo valstī pastāv darba dalīšana. Citas profesijas pārstāvis ražo preci citai nozarei, jo viņš to nedara un nemāk taisīt. Jācenšas apmierināt esošo un potenciālo klientu vēlmes.1
Brīvā tirgus ekonomika – ir tāda ekonomika, kurā resursu sadales process notiek tikai ar tirgus starpniecību.
Komandekonomika – ir tāda saimnieciskās dzīves organizācija, kur pastāv sabiedriskais īpašums uz ražošanas resursiem. Ekonomisko sakaru galvenā forma ir plānveida jautājums – ko, cik, kā un kam ražot – risina nevis tirgus, privātā uzņēmējdarbība, bet gan valsts, kas vada tautas saimniecību no vienota centra.
Brīvajā tirgu ekonomikā katra persona brīvi rīkojas ar ražošanas līdzekļiem, pats gūst sava darba augļus vai zaudējumus, bet komandekonomikā darbības notiek „komandā”, kur visi ir līdztiesīgi; cilvēka savienošana ar ražošanu notiek tieši; darba veicēji iegūst kolektīvā saimnieka tiesības, pārvalda ražošanu un izmanto saražoto produkciju visai valstij; ikvienam ir pienākums strādāt sabiedrības labā, tiek īstenots teiciens „kas nestrādā, tam nebūs ēst”, saražoto produkciju sadala pēc teiciena „no katra pēc spējām, katram pēc viņa darba”; ražošanas ekonomisko sakaru galvenā forma ir plānveidīgums. …

Atlants