Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 23.11.2009.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 4 vienības
Atsauces: Ir
  • Konspekts 'LR Satversmes institucionalizācija: lēmējvara, izpildvara un tiesu vara, prezide', 1.
  • Konspekts 'LR Satversmes institucionalizācija: lēmējvara, izpildvara un tiesu vara, prezide', 2.
  • Konspekts 'LR Satversmes institucionalizācija: lēmējvara, izpildvara un tiesu vara, prezide', 3.
  • Konspekts 'LR Satversmes institucionalizācija: lēmējvara, izpildvara un tiesu vara, prezide', 4.
  • Konspekts 'LR Satversmes institucionalizācija: lēmējvara, izpildvara un tiesu vara, prezide', 5.
  • Konspekts 'LR Satversmes institucionalizācija: lēmējvara, izpildvara un tiesu vara, prezide', 6.
  • Konspekts 'LR Satversmes institucionalizācija: lēmējvara, izpildvara un tiesu vara, prezide', 7.
Darba fragmentsAizvērt

Izpildvara pieder Ministru kabinetam, kas sastāv no ministru prezidenta un viņa aicinātiem ministriem.1 Izpildvaras uzbūve ir tāda, ka tās sastāv no valdības galvas un no daudzām ministrijām, kur katrai ministrijai priekšnieks ir tās nozares ministrs, kuram attiecīgi ministrijā ir pietiekami daudz palīgu, lai ministrs varētu sekmēt savu darbību, kā arī pilnvērtīgi to veikt. Latvijas Republikā ministrus uzaicina uz darbu ministru kabinetā ministru prezidents jeb persona, kuru uz to aicina valsts galva. Protams, lai šāda varas institūcija varētu pildīt savus pienākumus, tai ir jāsagaida Saeimas apstiprinājums., kā arī vēlāk tā ir atbildīga parlamentam.
Šāda izpildvaras uzbūve parasti pastāv vairākumā valstu, kur ir parlamentārā valsts pārvaldes iekārta. Bet uzbūves principā, ka izpildvara sastāv no ministru prezidenta un ministrijām ir kopīga vairākuma valstīs neatkarīgi no valsts pārvaldes iekārtas. Atšķirības ir tikai, kam ir dotas ministru prezidenta pilnvaras un pilnvaras sastādīt Ministru kabinetu. Prezidentālās valsts ministru prezidents ir arī valsts galva, līdz ar to viņš sastāda valdību, bet pusprezidentālajās valsts iekārtās valdības galvai ir nepieciešams parlamenta apstiprinājums.
Latvijas Republikā Ministru kabinets sastāv galvenokārt no 12 ministrijām – aizsardzības, ārlietu, ekonomikas, finanšu, iekšlietu, izglītības un zinātnes, zemkopības, satiksmes, labklājības, tieslietu, vides aizsardzības un reģionālās attīstības, kultūras ministrijām.2 …

Autora komentārsAtvērt
Atlants