Vērtējums:
Publicēts: 20.05.2022.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Konspekts 'Eiropas Savienības tiesības', 1.
  • Konspekts 'Eiropas Savienības tiesības', 2.
  • Konspekts 'Eiropas Savienības tiesības', 3.
Darba fragmentsAizvērt

4. Vai apgalvojums „ES ir tiesību subjekts tajos gadījumos, ja dalībvalstu parlamenti to atbalsta” ir patiess? Atbildi, lūdzu, pamatojiet!

Saskaņā ar Līguma par ES 47.pantu ES ir tiesību subjekts. ES ir juridiskā persona un starptautisko tiesību subjekts, proti, tā ir tiesīga uzņemties juridiskās saistības (piemēram, noslēdzot līgumus) starptautiskajās attiecībās. ES noslēgtie līgumi ir saistoši Savienības iestādēm un tās dalībvalstīm. Tomēr starptautiskos līgumus ES ir tiesīga slēgt tikai savas kompetences robežās (Līguma par ES 4. un 5.pants, Līguma par ES darbību 2., 3., 4.pants).
ES ir starptautisko tiesību subjekts, respektīvi, ES ir tiesīga uzņemties starptautiskās saistības, pienākumus un tiesības, rīkot pārstāvniecības trešajās valstīs, kā arī uzņemt trešo valstu pārstāvjus, vērsties starptautiskajās tiesās (gadījumos, ja saskaņā ar attiecīgo tiesu statūtiem šīs tiesības ir piešķirtas starptautiskajām organizācijām), noslēgt starptautiskos līgumus. Tā, piemēram, saskaņā ar Līguma par ES 6.panta otro punktu "Savienība pievienojas Eiropas Cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijai." Šajā gadījumā Konvencijai pievienojas ES kā tiesību subjekts, nevis tikai katra dalībvalsts atsevišķi.

5. Pārākuma principa saturs ES tiesībās

Ekskluzīvās un dalītās kompetences ietvaros darbojas ES tiesību pārākuma princips, proti, ES tiesību normai kolīzijas gadījumā ir augstāks juridiskais spēks par nacionālo tiesību normu.
ES tiesību pārākuma princips – ES tiesību normai kolīzijas gadījumā ir augstāks juridiskais spēks par nacionālo tiesību normu.

Autora komentārsAtvērt
Atlants