Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 19.06.2006.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Referāts 'Juridiskā tehnika', 1.
  • Referāts 'Juridiskā tehnika', 2.
  • Referāts 'Juridiskā tehnika', 3.
  • Referāts 'Juridiskā tehnika', 4.
  • Referāts 'Juridiskā tehnika', 5.
  • Referāts 'Juridiskā tehnika', 6.
  • Referāts 'Juridiskā tehnika', 7.
  • Referāts 'Juridiskā tehnika', 8.
  • Referāts 'Juridiskā tehnika', 9.
Darba fragmentsAizvērt

1.Juridiskās tehnikas definīcija.

Juridiskā definīcija (šaurākā nozīmē) – normatīvo aktu izstrādāšanas, noformēšanas, publicēšanas un sistematizēšanas līdzekļu un paņēmienu kopums. Ar šo līdzekļu un paņēmienu palīdzību var sasniegt likumdevēja gribas pēc iespējas precīzāku iztulkošanu, noteiktu likumdošanas pakāpi un pieejamību tai, kā arī likumdošanas nodrošināšanu juridisko aktu sagatavošanas un piemērošanas procesā.
Juridiskā tehnika (plašākā nozīmē) – noteikumu, līdzekļu un paņēmienu kopums, ko izmanto tiesību normatīvo aktu, tiesību piemērošanas un interpretācijas aktu projektu sagatavošanā, pieņemšanā un izsludināšanā. Tā tad, lietas būtība nemainās, jo rezultāts ir likumdevēja gribas izpausme, šajā gadījumā gatavs projekts jeb tiesību akts.
Būtībā pēc satura juridiskā tehnika sastāv no diviem elementiem:
juridiskās tehnikas paņēmieni . Paņēmiens – veids, metode kā tiek veikta kāda darbība. JT paņēmieni:
pēc konkrēto rādītāju apkopojuma pakāpes:
1.abstraktais- tiesību norma tiek formulēta apkopojošos jēdzienos, formulējumos.
2.kazuistiskais – tiesību norma tiek noteikta nosakot gadījumus, nosacījumus, kādos tā darbojas.
pēc tiesību normas elementu izklāsta veida:
1.tiešais paņēmiens – ir izklāstītas vienā tiesību normatīvā akta struktūrelementā. (tiesību normas elementi- dispozīcija, hipotēze, sankcija). Struktūrelementi – likumā – panti, noteikumos – punkti.
2.norādes paņēmiens – normas atsevišķi elementi ir izklāstīti citos struktūrelementos vai cita normatīvā struktūrelementā (izveidota norādes norma)
3.blanketa paņēmiens (izveidota blanketa norma) – tas ir norādes paņēmiena paveids, bet šajā gadījumā norāde ir vispārējā formā (vislabāk nosaucot attiecīgo normatīvo aktu). Piemēram, krimināllikumā ceļu satiksmes noteikumu normu pārkāpšana, blanketa norma izpaužas, ņemot satiksmes noteikumus un skatās, kurš noteikuma pants pārkāpts.
juridiskās tehnikas līdzekļi – priekšmets, rīks un ierīce ar ko veic kādi darbību, vai kas nepieciešams kādā procesā, lai sasniegtu vēlamo rezultātu.
1.likumdevēja gribas izpausmes līdzekļi:…

Autora komentārsAtvērt
Atlants