Vērtējums:
Publicēts: 29.01.2015.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Konspekts 'Valsts formas, tiesika valsts', 1.
  • Konspekts 'Valsts formas, tiesika valsts', 2.
  • Konspekts 'Valsts formas, tiesika valsts', 3.
  • Konspekts 'Valsts formas, tiesika valsts', 4.
  • Konspekts 'Valsts formas, tiesika valsts', 5.
Darba fragmentsAizvērt

Tiesiskas valsts pastāvēšanas garantijas.
Tiesiskas valsts pastāvēšanu nodrošina daudzas iestādes, kuras tiek sauktas par likuma varas garantijām. Institucionālās garantijas iedala šādas kategorijās:
Iekārtas garantijas – saistītas ar valsts formu, tās iekārtas īpašībām. Iekārtas garantijas nodrošina ar: varas dalīšanas principa ievērošanu; vienlīdzīgu, tiešu, aizklātu vēlēšanu sistēmu; legālas opozīcijas legalitāti parlamentā; pilsoņa tiesības izriet no starptautiskiem tiesību aktiem.
Likumdošanas garantijas – saistītas ar likuma radīšanas veidiem un ar likuma formālajām īpašībām. Likumdošanas garantijas nodrošina ar: skaidru normatīvo aktu hierarhiju un likumdošanas kompetenci; konstitucionālās tiesas pastāvēšanu; ar principa, ka likumam nevar būt atpakaļejošs spēks, realizāciju; kvalitatīvu likumu radīšanu, t.i., nav likuma robu un tādas normas, kuras neietver sevī skaidrus rīcības noteikumus. Likumos ir neliels skaits vispārējo klauzulu, jo tās vājina tā neapstrīdamību un precizitāti.
Procesuālās garantijas – saistītas ar likuma piemērošanu. Procesuālās garantijas nodrošina ar: vairāku instanču tiesu sistēmu un administratīvo procesu; nevainības prezumpcijas principa ievērošanu; sacīkstes principa realizēšanu; valsts morālo un materiālo atbildību par pilsoņiem nodarītajiem zaudējumiem.
Tiesiska valsts ir ne tikai viena no sociālajām vērtībām, kas nostiprina valsts cilvēcisko sākotni un taisnīgumu, bet arī praktisks institūts personas brīvības, goda un cieņas nodrošināšanai un aizsardzībai, līdzeklis cīņai ar birokrātiju un tautvaldības īstenošanas formām.

Autora komentārsAtvērt
Atlants