Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 11.11.2014.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 7 vienības
Atsauces: Ir
  • Referāts 'Naftas eksportētājvalstu organizācija', 1.
  • Referāts 'Naftas eksportētājvalstu organizācija', 2.
  • Referāts 'Naftas eksportētājvalstu organizācija', 3.
  • Referāts 'Naftas eksportētājvalstu organizācija', 4.
  • Referāts 'Naftas eksportētājvalstu organizācija', 5.
  • Referāts 'Naftas eksportētājvalstu organizācija', 6.
  • Referāts 'Naftas eksportētājvalstu organizācija', 7.
  • Referāts 'Naftas eksportētājvalstu organizācija', 8.
  • Referāts 'Naftas eksportētājvalstu organizācija', 9.
  • Referāts 'Naftas eksportētājvalstu organizācija', 10.
  • Referāts 'Naftas eksportētājvalstu organizācija', 11.
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
  Ievads    3
  OPEC izveidošanās    4
  OPEC mērķi un funkcijas    5
  OPEC struktūra    6
  Organizācijas darbības novērtējums    7
  Secinājumi    10
  Literatūras saraksts    11
Darba fragmentsAizvērt

Secinājumi
Naftas eksportētājvalstu organizācija (OPEC) tika izveidota 1960. gadā un lielākās naftas eksportētājvalstis apvienojās šajā organizācijā, lai varētu ietekmēt un kontrolēt pasaules naftas tirgu un noteikt sev izdevīgākas naftas cenas. Viens no OPEC mērķiem ir nodrošināt stabilitāti naftas tirgū, tāpat šī organizācija ir veidota, lai palīdzētu naftas ieguvējiem un pārstrādātājiem gūt ieņēmumus, kas segtu ieguldītas investīcijas. OPEC darbības laikā organizācijas mērķi ir mainījušies atbilstoši pasaules naftas tirgū notiekošajiem procesiem, taču visas pastāvēšanas laikā organizācija ir saglabājusi nemainīgas funkcijas - naftas iegūšana, pārstrāde un eksportēšana, cenu veidošana naftas produktiem un naftas tirgus nākotnes plānošana, izstrādājot noteiktās rīcības stratēģijas.
OPEC galvenais lēmumu pieņemšanas orgāns ir konference, kurā lēmumi tiek pieņemti vienbalsīgi. Kā hierarhijā zemāk esoša organizācijas struktūrvienība ir izdalīta vadītāju valde, kas sastāv no valstu izvirzītiem pārstāvjiem un vadītāju valdē lēmumus pieņem ar vienkāršā balsu vairākuma palīdzību. OPEC izpildvaras orgāns ir sekretariāts, kuru vada konferences iecelts ģenerālsekretārs. Sekretariāta pakļautībā strādā arī vairāki departamenti un izpētes institūti.
Vērtējot OPEC darbību jāsecina, ka šī ir ļoti neviennozīmīgi vērtējama organizācija, kam par iemeslu ir lielie dalībvalstu atšķirīgie apstākļi un intereses. Tas, ka šīs organizācijas iekšienē ir izveidojušies divi atšķirīgi valstu grupējumi, neliecina par šīs organizācijas vienotību, kā arī izraisa bažas, vai organizācijā ir iespējams efektīvs lēmumu pieņemšanas process. Lai arī OPEC kā vienu no galvenajiem mērķiem ir izvirzījusi naftas cenas stabilitātes nodrošināšanu naftas tirgū, trīs organizācijas pastāvēšanas laikā piedzīvotās naftas cenu krīzes neliecina par organizācijas spēju realizēt savus mērķus.

Autora komentārsAtvērt
Atlants