Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 16.06.2005.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: 2 vienības
Atsauces: Nav
  • Referāts 'Drošības noteikumi, strādājot ar datoru', 1.
  • Referāts 'Drošības noteikumi, strādājot ar datoru', 2.
  • Referāts 'Drošības noteikumi, strādājot ar datoru', 3.
  • Referāts 'Drošības noteikumi, strādājot ar datoru', 4.
  • Referāts 'Drošības noteikumi, strādājot ar datoru', 5.
  • Referāts 'Drošības noteikumi, strādājot ar datoru', 6.
  • Referāts 'Drošības noteikumi, strādājot ar datoru', 7.
  • Referāts 'Drošības noteikumi, strādājot ar datoru', 8.
  • Referāts 'Drošības noteikumi, strādājot ar datoru', 9.
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
  Darba aizsardzības minimālās prasības, strādājot ar datoru un iekārtojot darbstaciju    3
  Izmantotā literatūra    9
Darba fragmentsAizvērt

Darba devējam darbinieks ir jāinformē par visiem riska faktoriem un to novēršanas vai samazināšanas iespējām darba vietā. Darba process jāplāno tā, lai mainītos veicamā darba raksturs, piemēram, sēdošu darbu ieteicams pēc kāda laika nomainīt ar darbu stāvus vai darbu, kas prasa fizisku piepūli.
Ja šāda veida darba organizācija nav iespējama (piemēram, intensīva datu ievadīšana, datu nolasīšana no ekrāna un tml.), nepieciešams ievērot regulārus darba pārtraukumus, kas ieskaitāmi darba laikā.

Pārtraukumu veids un laiks

Nav ieteicams strādāt ar datoru bez pārtraukuma ilgāk par 2 stundām. Īsi, regulāri pārtraukumi ir daudz efektīvāki nekā gari un neregulāri pārtraukumi. Ieteicams ik pēc 1 stundas pārtraukt darbu uz 5-10 minūtēm vai ik pēc 2 stundām – uz 15 minūtēm. Pārtraukumu laikā nav ieteicams atrasties pie monitora. Ja darbs saistīts ar datu nolasīšanu no ekrāna, tad darba pārtraukumos jāizvairās no redzes piepūles. Savukārt, ja darbs saistīts ar intensīvu datu ievadīšanu, tad pārtraukumā jāizvairās no līdzīga rakstura kustībām roku un plaukstu locītavās. Pārtraukumu laikā ieteicami dažādi vingrojumi (skat. pielikumu)
Darba devējam jānodrošina darbinieku obligātās veselības pārbaudes MK noteiktajā kārtībā (MK 1997. gada 4. marta Noteikumi Nr.86, 1.pielikums – “Paaugstināts redzes sasprindzinājums” un “Fiziskās pārslodzes”). Redzes pārbaudes jāveic tiem darbiniekiem, kuri ar datoru strādā vismaz 2 stundas dienā. Veselības pārbaudes, kas saistītas ar fiziskajām pārslodzēm, jāveic tiem darbiniekiem, kuru darbs ir saistīts ar pastāvīgu intensīvu datu ievadīšanu visas darbadienas laikā. Ja darbinieks pakļauts vēl citiem kaitīgiem faktoriem, tad viņam ir jānodrošina šiem faktoriem atbilstošas veselības pārbaudes.…

Atlants