Vērtējums:
Publicēts: 09.05.2022.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Ir
  • Referāts 'Konstitucionālās tiesības', 1.
  • Referāts 'Konstitucionālās tiesības', 2.
  • Referāts 'Konstitucionālās tiesības', 3.
  • Referāts 'Konstitucionālās tiesības', 4.
  • Referāts 'Konstitucionālās tiesības', 5.
  • Referāts 'Konstitucionālās tiesības', 6.
  • Referāts 'Konstitucionālās tiesības', 7.
Darba fragmentsAizvērt

5. Tautu pašnoteikšanās princips Neatkarības deklarācijā
Neatkarības deklerācija balstās uz tautas pašnoteikšanās principu. Preambulā – tauta vēlas valsti, tauta to tiesiski īstenoja, tauta dod uzticības mandātu Satversmes sapucei, kas iecemtē tautas gribu pieņemot valsts pamatlikumu- Latvijas republikas Satversmi, kas de jure ir spēkā līdz šim brīdim. K. Dišlers vairākkārt ir norādījis par tautas pašnoteikšanās princips ir īsts pozitīvs tiesisks princips, ka tas ir ļoti noderīgs valsts juridiskajai pamatošanai, kā arī pašu objektīvo tiesību pamatošanai un ir ierindojams valsts teorijas pamatprincipu skaitā. Nācijas brīva izveide un apvienošanās kā nācijas izaugsmes un miera garants, taisnīguma meklējums.
K. Dišlers apgalvo pašnoteikšanāsprincipā ir: [..]pašnolemšanās tiesība, pašorganizēšanās tiesība un pašvaldīšanās tiesība[..].

Deklarācija uzsver prettisisku rīcību kas noveda pie tautas pašnoteikšanās principa pārkāpumiem kuru rezultātā tika aneksēta Latvijas valsts, kas pilnībā ie pretrunā tautas pašnoteikšanās principam, var pieņemt, ka šādi atklāti tautas dabas un harmonijas meklējumu apspiešana ir tas kas nodrošināju Latvijas neatkarības meklējumus 20 gadsimta beigās un sekmējās ar latvijas republikas atjaunošanu caur Neatkarības deklerāciju.
Neatkarības deklerācija pēc būtības atgrieza pašnoteikšanos Latvijas tautai un attiecīgi šī darba izveidē ir nostpirinājis pārliecību par šī dokumenta vēsturisko nozīmīgumu Latvijas Republikā. Pašnolemšanās, pašorganizēšanās un pašvaldīšanās tiesības.

Autora komentārsAtvērt
Atlants