Vērtējums:
Publicēts: 15.05.2007.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: 1 vienības
Atsauces: Ir
  • Eseja 'Darba problēmas Latvijā', 1.
  • Eseja 'Darba problēmas Latvijā', 2.
  • Eseja 'Darba problēmas Latvijā', 3.
  • Eseja 'Darba problēmas Latvijā', 4.
  • Eseja 'Darba problēmas Latvijā', 5.
  • Eseja 'Darba problēmas Latvijā', 6.
  • Eseja 'Darba problēmas Latvijā', 7.
  • Eseja 'Darba problēmas Latvijā', 8.
  • Eseja 'Darba problēmas Latvijā', 9.
  • Eseja 'Darba problēmas Latvijā', 10.
Darba fragmentsAizvērt

Daudzi no mazākumtautību jauniešiem izvēlas mācīties vakarskolā, jo tas ir veids, kā ir
iespējams savienot mācības un darbu. Tai pat laikā jaunieši apzinās, ka viņiem ir nepieciešama izglītība, jo bez tās ir grūtības atrast darbu. Daļai vakarskolēnu darba atrašanu apgrūtina arī nepietiekošās latviešu valodas zināšanas. Jaunieši bezdarbnieki kā galveno darba zaudēšanas iemeslu uzsver neapmierinātību ar darba samaksu. Biežāk šādu iemeslu minējuši jaunieši bezdarbnieki, kuri pēdējā darba vietā nav nostrādājuši ilgāk par sešiem mēnešiem.

Jauniešu attieksme pret darbu un darba tirgus prasības
Jauniešiem ir darba tirgum atbilstoši priekšstati attiecībā uzprasībām, ko sagaida no darbiniekiem darba devēji.Darba devēji, izvēloties darbiniekus, būtiskākās lietas, kam tiek pievērsta uzmanība, ir izglītība un darba pieredze. Tieši šos aspektus jaunieši min kā galvenos kritērijus, pēc kuriem darba devēji izvēlas sev darbiniekus. Tai pat laikā pašiem
vakarskolēniem nozīmīgāki darba aspekti ir droši darba apstākļi, darba stabilitāte un interesants darbs. Attiecīgi bezdarbniekiem vissvarīgākā šķiet darba alga.

Par jauniešu līdz 25 gadiem nodarbinātības iespējām darba devēju vidū dominē viedoklis, ka jauniešu pašvērtējums ir pārlieku augsts, ka tas nereti neatbilst viņu izglītībai, kvalifikācijai un prasmēm. Jaunieši vēlas saņemt augstu atalgojumu, kas nesakrīt ar darba devēja priekšstatiem par pretendenta – jaunieša spējām veikt darba pienākumus attiecīgajā līmenī.

Pieminēto darba devēju novērojumu apstiprina paši jaunieši bezdarbnieki, norādot, ka raksturīgākais pēdējās darba vietas zaudēšanas iemesls ir neapmierinoša darba samaksa.
Vienlaikus tiek atzīts, ka tieši pēc jauniešiem ir pieprasījums darba tirgū. Jauniešiem raksturīga vēlme pašapliecināties, veidot savu karjeru, un tas ir izdevīgi arī darba devējiem. Darba devēju skatījumā jauniešiem ir darba iespējas un to izmantošana atkarīga galvenokārt no viņiem pašiem. Ņemot vērā darba devēju atzīto darbaspēka trūkumu, vairāk tiek kritizēti paši jaunieši par viņu vāji izkoptajām prasmēm. Augstu tiek vērtēti mazākumtautību jauniešu integrācija darba tirgū jaunieši, kuri ir mērķtiecīgi, bet vienlaikus ar adekvātu pašvērtējumu, gatavību mācīties un apgūt prasmes. …

Autora komentārsAtvērt
Atlants