Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 16.09.2010.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Eseja 'Vai valsts ir nepieciešama', 1.
  • Eseja 'Vai valsts ir nepieciešama', 2.
  • Eseja 'Vai valsts ir nepieciešama', 3.
  • Eseja 'Vai valsts ir nepieciešama', 4.
Darba fragmentsAizvērt

Manuprāt, jā, valsts ir nepieciešama, jo no agrīnām cilvēka stadijām ir novērojama līdera pozīcijas izvirzīšanās cilvēku kopā, jo valsts ir patvērums tautai kā stabila mājvieta ģimenei, un kā izskatītos teritorija ar cilvēkiem, kuri darītu, ko vēlas.
Kas ir valsts? Valsts ir īpašs institūciju kopums, kas, balstoties uz tiesisku varu, nosaka likumus un citas normas tautas vai vairāku tautu (etnisku grupu) noteiktā apdzīvotā teritorijā. Valstij jābūt trīs pamatpazīmēm - teritorijai, iedzīvotājiem un suverēnai varai. Valsts ietver tādas institūcijas kā likumdevēja vara (parlaments, Saeima u.c.), izpildvara (valdība), armija, tiesas, policija un citi. Senajos laikos valstis bija sastopamas dažādās formās, kuras vairākkārt mainījušās. Tās bija grieķu polisas, tirānija un demokrātija. Arī Senā Roma pārdzīvoja karalistes, republikas un impērijas periodus. Senajā Ēģiptē valsts veidošanos centralizētas monarhijas veidā lielā mērā ietekmēja nepieciešamība koordinēt irigācijas sistēmas izveidošanu Nīlas ielejā.
Tātad jau senajos laika posmos ir redzamas pārvaldes sistēmas, bet cilvēka psiholoģijā jau no agras bērnības ir redzamas pazīmes uz to, ka bērni bērnudārzos izveido mini-alianses, kāds uzņemas neapzinātu līdera pozīciju un pārējie respektē viņu kā vadoni, tas savukārt veido „bara instinktu”, kur vienam seko pārējie. …

Atlants