Vērtējums:
Publicēts: 14.04.2009.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: 6 vienības
Atsauces: Nav
  • Konspekts 'Ēģiptes gūsts. Exodus. Atgriešanās Kanaānā', 1.
  • Konspekts 'Ēģiptes gūsts. Exodus. Atgriešanās Kanaānā', 2.
Darba fragmentsAizvērt

Jēdzieni:

1. Ābrahāms (sākotnēji Ābrams), Īzāks un Jēkabs – trīs patriarhi, kas tiek pastāvīgi pieminēti kā pirmie Dieva apsolījumu uz svētības saņemšanu. Pēc tradīcijas viņi ir apglabāti mūsdienu pilsētā Hebronā Mahpelahas alā.
2. Eksods - (gr. exodus, iziešana), Otrās Mozus grāmatas nosaukums, kur aprakstīta izraēliešu iziešana no Ēģiptes. Tradicionāli eksods ildzis četrdesmit gadus, ko izraēlieši pavadījuši tuksnesī.
3. Izraēla – zeme, ko Dievs apsolīja Ābrahamam agrīnajās Jūdaisma tradīcijās.
4. Jahve (JHVH) – Dievs. Ebreji nerakstīja patskaņus.
5. Jūdaisms - senebreju reliģija, kuras svētie raksti ir Vecā Derība un vienīgais Dievs - Jahve. Jūdaisms ir kristietības pamatā.
6. Kanaāna – Palestīna.
7. Mozus – Jūdaisma pamatlicējs, kas izveda Izraēlas tautu no Ēģiptes gūsta un Sīnāja kalnā saņēma no Dieva toru.
8. Patriarhs – ticības pamatlicējs, sentēvs, augstākā garīgā amatpersona.
9. Sīnāja kalns – kalns Sīnāja pussalas dienvidos, kur pēc tradīcijas Dievs sevi atklāja Mozum un deva viņam Desmit baušļus.
10. Sīnāja pussala – tuksnešaina zeme, kas atrodas starp Ēģipti un Kanaānu.
11. Tora – Piecas likumu grāmatas (Pentateihs), ko Dievs atklāja Mozum; Senebreju Bībeles pirmā daļa.

Ēģiptes gūsts

Laika posmu aptuveni no 17. līdz 14. gs. p.m.ē. Ābrahāma pēcnācēji pavadīja Ēģiptē. Saskaņā ar Bībeli Ābrahāms ir cēlies no Ūras pilsētas (senajā Šumerā). Kad ebreji Ēģiptē bija nodzīvojuši kādus trīs gadsimtus, Jaunās valsts faraoni nolēma viņus paverdzināt, jo tas bija laiks, kad faraoni mēģināja izveidot Ēģiptes impēriju un centās sarūpēt pēc iespējas vairāk vergu, kam vajadzēja nodrošināt valsts saimniecisko stabilitāti. Šajā laikā, apmēram 1250. gadā p.m.ē., par ebreju tautas vadoni kļuva Mozus. Viņa vadībā ebreji izbēga no Ēģiptes gūsta un nokļuva Sinaja pussalā. Mozum izdevās panākt, ka ebreji kļūst par Jahves pielūdzējiem. Apmēram tajā pašā laikā ebreji sāka sevi dēvēt par izraēļiem. Atziņa par vienu vienīgu Dievu nenāca viegli, pastāvīgi kārdinājumi pieņemt apkārtējo tautu paražas līdz ar visai augsto materiālo kultūru bija vilinoši.

Autora komentārsAtvērt
Atlants