Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 12.07.2004.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: 2 vienības
Atsauces: Nav
  • Referāts 'Aptauju metode. Anketa un anketas jautājumu veidi', 1.
  • Referāts 'Aptauju metode. Anketa un anketas jautājumu veidi', 2.
  • Referāts 'Aptauju metode. Anketa un anketas jautājumu veidi', 3.
  • Referāts 'Aptauju metode. Anketa un anketas jautājumu veidi', 4.
Darba fragmentsAizvērt

Mūsdienās sabiedrības pētniecībā ļoti bieži izmanto aptaujāšanas metodi, kuras laikā sabiedrībai tiek uzdoti dažādi jautājumi. Dažkārt šie jautājumus uzdod intervētāji, bet dažkārt tie tiek uzdoti rakstiski.
Šajos jautājumos dažkārt tiek izmantotas lamatas, lai nonāktu pēc godīgākām un patiesākām atbildēm.

Jautājumi un apgalvojumi. Parasti aptaujas sastāv no jautājumiem, taču aptauja satur arī apgalvojumus. Tas ir tādēļ, ka aptaujātāji vēlas noteikt kādas attieksmes vai perspektīvu apjomu. Noformulējot kādu attieksmi apgalvojumā tiek vaicāts vai respondents tam piekrīt vai nē. Pastāv Likerta skala, kurā attieksme tiek izteikta precīzāk: pilnīgi piekrītu, piekrītu, nepiekrītu, pilnīgi nepiekrītu, pilnībā atbalstu u.c.
Atvērtie un slēgtie jautājumi. Atvērtie jautājumi liek respondentam atbildēt ar paša sagatavotu atbildi. Slēgtie jautājumi liek izvēlēties jau gatavu attiecīgo variantu. Slēgtie jautājumi ir populārāki, jo atbildes tiek dotas precīzas un tās ir vieglāk apkopot. Atvērtos jautājumus pirms apkopošanas ir jāizanalizē un jāsadala pa kategorijām, tam nav vienoti standarti, tādēļ ir iespējamas pārpratumi. Turklāt atbildes var būt nepiemērotas. Turklāt slēgtos jautājumus ir vieglāk pārraidīt datora formātā. …

Autora komentārsAtvērt
Atlants