Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 11.11.2011.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Ir
Laikposms: 2000. - 2010. g.
  • Konspekts 'Ražošanas resursu tirgus. Ienākumu sadale', 1.
  • Konspekts 'Ražošanas resursu tirgus. Ienākumu sadale', 2.
  • Konspekts 'Ražošanas resursu tirgus. Ienākumu sadale', 3.
  • Konspekts 'Ražošanas resursu tirgus. Ienākumu sadale', 4.
  • Konspekts 'Ražošanas resursu tirgus. Ienākumu sadale', 5.
Darba fragmentsAizvērt

Kapitāla cena = Ienākums no kapitāla / Bankas vidējā gada procentu likme no termiņnoguldījumiem X 100
Citiem vārdiem, kapitāla cena pēc sava ekonomiskā satura ir kapitalizētais ienākums no kapitāla jeb kapitalizētie procenti no kapitāla. Tas nozīmē, ka kapitāla cena atbilst naudas summai, kas, noguldīta bankā kā termiņnoguldījums, nodrošina gadā tādu pašu ienākuma lielumu procentu veidā, kādu spēj sniegt kapitāls sakarā ar tā tīro ražīgumu5 .
Investīciju cena veidojas tieši tāpat kā kapitāla un zemes cena, jeb citiem vārdiem – investors investējot, piemēram, Ls 1000, vēlas gūt vismaz tādu pašu ienākuma, kā gadījumā, ja viņš šo naudas summu būtu noguldījis bankā.
Investīciju cena (IC) = Investora ienākums / Bankas procenti par termiņnoguldījumiem X 100
Teorijā pastāv uzskats, ka naudai ražošanā var būt divas vērtības – tagadnes un nākotnes Nākamo ienākumu diskontēšana ir ieguldījuma gaidāmās vērtības samazināšana līdz tagadnes vērtībai, noņemot uzkrāto salikto procentu maksājumu summu. Citiem vārdiem sakot – veicot diskontēšanu, iespējams uzzināt, cik daudz naudas būs pēc noteikta laika posma, vai, zinot bankas procentu likmi, iespējams uzzināt, cik nepieciešams noguldīt, lai pēc noteikta laika saņemtu vēlamo naudas summu.
Uzņēmējspēju cena veidojas līdzīgi – tā tiek noteikta, iedomājoties, cik uzņēmējspēju īpašnieks saņemtu, strādājot algotu darbu citur, nevis nodarbojoties ar uzņēmējdarbību.

Autora komentārsAtvērt
Atlants