Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 26.11.2008.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 5 vienības
Atsauces: Nav
  • Konspekts 'LR Satversmes institucionalizācija: 			likumdevējvara, izpildvara, tiesu vara, p', 1.
  • Konspekts 'LR Satversmes institucionalizācija: 			likumdevējvara, izpildvara, tiesu vara, p', 2.
  • Konspekts 'LR Satversmes institucionalizācija: 			likumdevējvara, izpildvara, tiesu vara, p', 3.
Darba fragmentsAizvērt

Varas dalīšana ir viens no mūsdienu demokrātijas pamatprincipiem. Varas dalīšanu ierosināja franču apgaismības laikmeta filozofs Šarls Luijs de Monteskjē savā 1748. gadā publicētajā darbā "Par likumu garu". Saskaņā ar viņa teoriju, valsts varu sadalot starp izpildvaru, likumdevējvaru un tiesu varu un nodrošinot katrai no šīm varām iespēju darboties neatkarīgi, tiek nodrošināta politiskā brīvība. Šīs sistēmas oponenti norāda, ka, lai gan šī sistēma varbūt aizkavē tirānijas izveidošanos, tā arī palēnina valdības darbu, un pastāv tendences dot izpildvarai pārāk plašas pilnvaras un samazināt likumdevēja nozīmi. Nav tādu demokrātisku valstu, kurās vara būtu pilnīgi sadalīta, nav arī tādu, kurās vara nebūtu šķirta, tomēr var pastāvēt gan tādas demokrātijas, kas veidotas, cenšoties ievērot varas dalīšanas principus, gan tādas, kas cenšas varu apvienot.

Latvijas Republikā līdzās likumdošanas un izpildu varai pastāv neatkarīga tiesu vara. Tiesu vara Latvijas Republikā pieder rajonu (pilsētu) tiesām, apgabaltiesām, Augstākajai tiesai un Satversmes tiesai. Latvijā tiesu spriež tikai tiesa.

LR tiesu sistēmu veido visas Latvijas valstī pastāvošās tiesas:

pilsētu(rajonu) tiesas;
apgabaltiesas;
Augstākā tiesa;
Satversmes tiesa.
Tiesas savā starpā saistītas ar organizatoriskām un funkcionālām saitēm. Tiesu sistēma LR ir organizēta un darbojas uz vispārējiem lietu izskatīšanas principiem, kurus aprakstījām iepriekš.

Autora komentārsAtvērt
Atlants