Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 31.03.2003.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 5 vienības
Atsauces: Nav
  • Referāts 'Hipotekārās ķīlu zīmes', 1.
  • Referāts 'Hipotekārās ķīlu zīmes', 2.
  • Referāts 'Hipotekārās ķīlu zīmes', 3.
  • Referāts 'Hipotekārās ķīlu zīmes', 4.
  • Referāts 'Hipotekārās ķīlu zīmes', 5.
Darba fragmentsAizvērt

Hipotekārā ķīlu zīme ir bankas emitēts publiskās apgrozības vērtspapīrs, kas segts ar zemesgrāmatā ierakstītu nekustamā īpašuma ieķīlājumu (hipotēku) vai citu likumā paredzēto segumu. Aizdevums, kas nodrošināts ar Zemesgrāmatā ierakstītu nekustamā īpašuma hipotēku, ir hipotekārais kredīts. Hipotekāro kredītu izsniedz kredītiestādes, parasti hipotēku bankas.
Ķīlu zīmes pastāv tikai dematerializētā formā, un tās ir reģistrētas Latvijas centrālajā depozitārijā. Darījumi ar vērtspapīriem notiek tikai ar tādu banku vai brokeru sabiedrību starpniecību, kas ir saņēmušas speciālu Finansu un kapitāla tirgus komisijas izdotu licenci. Ziņas par ķīlu zīmju piederību konkrētai personai ir tajā bankā vai brokeru sabiedrībā, kura pircēja uzdevumā ir pirkusi vērtspapīrus. Šāda sistēma kalpo vērtspapīru turētāju interesēm, jo nopirktos vērtspapīrus nav iespējams nozaudēt, tos nevar nozagt, viltot, tie nevar iet bojā.
Ķīlu zīmju emisija un apgrozība notiek saskaņā ar likumu “Par Vērtspapīriem”, “Hipotekāro ķīlu zīmju likumu” un likumu “Par Finansu un kapitāla tirgus komisiju” noteiktajos gadījumos izdotajiem Vērtspapīru tirgus komisijas normatīvajiem aktiem.
Latvijā jebkurai bankai (atšķirībā no citām valstīm, piemēram, Vācijas un Dānijas, kur izdot hipotekārās ķīlu zīmes ir tiesības tikai specializētajām hipotēku bankām) ir tiesības emitēt ķīlu zīmes, ja tiek ievērotas šādas prasības:
 Bankas pašu kapitāls nav mazāks par 5 miljoniem latu;
 Tai ir atļauts sniegt visus Kredītiestāžu likuma 1.panta 4.punktā minētos finansu pakalpojumus bez jebkādiem Latvijas Bankas noteiktiem ierobežojumiem;
 Tā ir iesniegusi Finansu un kapitāla tirgus komisijai bankas padomes apstiprinātus hipotekāro darījumu noteikumus un tajā iekļauto hipotekāro prasījumu un aizstājējseguma šķirtu pārvaldīšanu no bankas pārējiem aktīviem.
Bankai, kas emitē ķīlu zīmes, jāsniedz Finansu un kapitāla tirgus komisijai tās noteiktajā termiņā un veidā ziņas, kas raksturo ķīlu zīmju segumu.
Hipotekārās ķīlu zīmes var tikt dzēstas pirms apgrozības termiņa beigām, ja tā ir noteikts emisijas prospektā. Šajā gadījumā procentu izmaksu var pārtraukt tikai pēc tā procentu izmaksas datuma, kurš seko ķīlu zīmju dzēšanas datumam.

Autora komentārsAtvērt
Atlants