Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 21.03.2011.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: 3 vienības
Atsauces: Nav
  • Referāts 'Augu audu kultūra kā modernā biotehnoloģija', 1.
  • Referāts 'Augu audu kultūra kā modernā biotehnoloģija', 2.
  • Referāts 'Augu audu kultūra kā modernā biotehnoloģija', 3.
  • Referāts 'Augu audu kultūra kā modernā biotehnoloģija', 4.
  • Referāts 'Augu audu kultūra kā modernā biotehnoloģija', 5.
  • Referāts 'Augu audu kultūra kā modernā biotehnoloģija', 6.
  • Referāts 'Augu audu kultūra kā modernā biotehnoloģija', 7.
Darba fragmentsAizvērt

AUGU AUDU KULTŪRAS GALVENĀS PRIEKŠROCĪBAS UN TRŪKUMI
Priekšrocības, un nozīme:
1)Taksonu bankas ir efektīvs veids kā saglabāt kultūraugu šķirnes Taksonu bankas var veidot arī apdraudētām savvaļas augu sugām. Augu sugu daudzveidības saglabāšana ir svarīga ne tikai no ekoloģijas, bet arī no ekonomikas un kultūras viedokļa. Lauksaimniecībai un selekcijas darbam ir svarīgi saglabāt šķirņu daudzveidību kā arī kultūraugu savvaļas piekšteču daudzveidību. Medicīnā un citās nozarēs izmantojamus augus, kuri netiek kultivēti, vai ir kultivēti nepietiekamos apjomos, un pārmērīgas ievākšanas dēļ pieskaitāmi pie apdraudētām sugām, var izdalīt kā īpašu riska grupu. Apdraudēto sugu ex situ kolekciju izveidošana ir viena no šo sugu saglabāšanas iespējām, kā arī viens no Globālās Stratēģijas augu saglabāšanai. Ar audu kultūru metodēm pavairotus augus vajadzības gadījumā var reintroducēt attiecīgajos biotopos.
2) Vēl viens svarīgs pielietojums ir no slimībām – t.i. parazītiem, kuri tās izraisa, mikroorganismiem un vīrusiem, - brīvu augu iegūšana. Lai atveseļotu augu, no tā ņemtu eksplantu kultivē gadu in vitro (ar vairākām pārlikšanas reizēm). Vīrusbrīvu augu iegūšanai izmanto speciālu paņēmienu – termoterapiju, t.i. kultivēšanu pie paaugstinātas (38º C) temperatūras.
3)starpsugu hibridizācija
Trūkumi galvenokārt saistīti ar metožu darbietilpību, to izmaksām un nelielu produkta daudzumu iegūšanā. Sabiedrības negatīvā attieksme, kas balstīta uz procesu nezināšanu.


Autora komentārsAtvērt
Atlants