Vērtējums:
Publicēts: 17.06.2021.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: 1 vienības
Atsauces: Ir
Laikposms: 2016. - 2020. g.
2021. - 2025. g.
  • Referāts 'Tiesības sabiedrībā', 1.
  • Referāts 'Tiesības sabiedrībā', 2.
  • Referāts 'Tiesības sabiedrībā', 3.
  • Referāts 'Tiesības sabiedrībā', 4.
  • Referāts 'Tiesības sabiedrībā', 5.
  • Referāts 'Tiesības sabiedrībā', 6.
  • Referāts 'Tiesības sabiedrībā', 7.
  • Referāts 'Tiesības sabiedrībā', 8.
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
1.  IEVADS    3
2.  TIESĪBU JĒDZIENS UN BŪTĪBA    4
3.  tiesību normu veidi    4
4.  tiesību normu klasifikācija    6
5.  TIESĪBU DARBĪBA SABIEDRĪBĀ    8
  Izmantotās literatūras un avotu saraksts    9
Darba fragmentsAizvērt

Tiesību normas ievērošana ir personas pakļaušanās tiesību normā ietvertajām prasībām. Ievērošana realizējas, pildot aizliedzošās normas, jo persona atturas no neatļautu darbību izdarīšanas. Piemēram, ievērošana notiek, ja persona atturas no svešas mantas iznīcināšanas, no zādzībām utt., ko aizliedz Krimināllikums.
Tiesību normas izpildīšana ir pienākumu uzliekošo normu realizācija – tiesību subjekts pilda viņam uzliktos juridiskos pienākumus. Piemēram, bērnu vecākiem ir pienākums nodrošināt saviem bērniem iespēju mācīties skolā, jo pamatizglītība Latvijā ir obligāta.
Tiesību izmantošana ir iespēju aktīvā realizācija, ko dažādu sabiedrisko attiecību tiesību subjektiem piešķir tiesību normas. Tas nozīmē, ka personas var labprātīgi izlietot tām ar likumu piešķirtās tiesības. Piemēram, ikvienam ir tiesības apvienoties biedrībās, piedalīties iepriekš pieteiktos piketos, ir tiesības iegādāties īpašumu. Personas šīs tiesības var izmantot vai neizmantot pēc sava ieskata.
Tiesību piemērošana ir valsts pilnvaroto iestāžu un amatpersonu lietu izskatīšana un lēmuma pieņemšana. Piemērošanā notiek tiesību normas attiecināšana uz kādu konkrētu sabiedrisko attiecību atrisināšanu un lēmuma pieņemšanu, kas var ietekmēt šīs attiecības un to dalībniekus. Piemēram, viens uzņēmums apņēmās pēc līguma piegādāt otrajam uzņēmumam noteikto produkciju, bet neizpildīja savu pienākumu. Šajā gadījumā kompetenta iestāde – tiesa taisa spriedumu, pamatojoties uz kuru tiek nodrošināta uzņēmuma-parādnieka pienākuma pildīšana.

Autora komentārsAtvērt
Atlants