Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 23.12.2013.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Ir
  • Konspekts 'Ergonomikas loma personāla darba dzīves un dzīves kvalitātes veicināšanā', 1.
  • Konspekts 'Ergonomikas loma personāla darba dzīves un dzīves kvalitātes veicināšanā', 2.
  • Konspekts 'Ergonomikas loma personāla darba dzīves un dzīves kvalitātes veicināšanā', 3.
  • Konspekts 'Ergonomikas loma personāla darba dzīves un dzīves kvalitātes veicināšanā', 4.
  • Konspekts 'Ergonomikas loma personāla darba dzīves un dzīves kvalitātes veicināšanā', 5.
Darba fragmentsAizvērt

Ergonomika ir būtisks un neatņemams elements šodienas darba tirgū. Tās mērķis ir veselības veicināšana, darba ražīguma kāpināšana un labklājības nodrošināšana ikvienam strādājošam. Tāpēc arvien noteicošāka loma ir ergonomiskiem risinājumiem darbvietās, lai uzlabotu iekārtu dizainu, veicinātu uzdevumu izpildi, pilnveidotu darba organizāciju, uzlabotu organizācijas kvalitāti kopumā. Šī mērķa sasniegšanai tiek izdalīti trīs ergonomikas veidi, kuri katrs par sevi liecina par kādu noteiktu darbinieka vajadzību pētīšanu, lai saglabātu darbinieka darbaspējas un celtu uzņēmuma ražīgumu. Tie ir:
• Slodzes jeb fiziskā ergonomika ir saistīta ar cilvēka anatomiju, antropometriju, fizioloģiju un biomehānismiem. Slodzes ergonomika attiecas uz darba pozu, materiālu apstrādi, atkārtotām kustībām, darbavietas iekārtošanu, drošību, veselību, kā arī balsta un kustību sistēmu, kuru ietekmē darbs.
• Kognitīvā ergonomika ir saistīta ar psihiskajiem procesiem, piemēram, uztveri, atmiņu, domāšanu un mehānisko reaģēšanu (refleksiem). Šie psihiskie procesi ietekmē mijiedarbību starp cilvēkiem un citu sistēmu elementiem. Kognitīvā ergonomika ietver garīgo slodzi, lēmumu pieņemšanu, kvalificētu veiktspēju, cilvēka un datora mijiedarbību, cilvēku uzticamību, darba stresu un apmācību. Tātad visu, kas var attiekties uz cilvēku dizainu sistēmu.

Autora komentārsAtvērt
Atlants