Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 07.04.2021.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Konspekts 'Leksikoloģija', 1.
  • Konspekts 'Leksikoloģija', 2.
  • Konspekts 'Leksikoloģija', 3.
  • Konspekts 'Leksikoloģija', 4.
Darba fragmentsAizvērt

9) sinonīmiski frazeoloģismi no frazeoloģisma variantiem,
Sinonīmiski frazeoloģismi – vienādas vai tuvas nozīmes, bet atšķirīga tēlainība, piemēram apsildīt nagus / apsildīt degunu.
Frazeoloģismiem veidojas varianti, kad kādu no vārdiem aizstāj ar citu nozīmes ziņā tuvu vārdu, piemēram, no galvas līdz papēžiem / kājām, sirds apskrienas / aptekas. Frazeoloģismos tēls paliek viens un tas pats.
10) žargonismi no argotismiem?
Žargonismi – vārdi, ko lieto noteiktā sociālā grupā, pieder pie neliterārās sarunvalodas. Piemēram, tusiņš, fans, fīča.
Argo ir žargona paveids. Raksturīga slepenība – tā lietošanas mērķis ir panākt, lai pārējie nesaprastu. Visbiežāk cietumnieku, noziedznieku valoda. Mēdz būt pilnīgi mainītas vārdu nozīmes, neatšifrējamas metaforas. Argo lietotus vārdus sauc par argotismiem.
Miniet piemērus!
7. Kādas galvenās problēmas saskatāt jēdziena slengs izpratnē? Vai kopējais slengs un vienkāršruna ir viens un tas pats?
Slengs ietver visu neliterāro sarunvalodu. Ietver sevī gan vispārlietojamo, gan sociāli ierobežoto neliterāro sarunvalodu. Tajā ietilpst daudz gluži „nevainīgu” valodas vienību ar sarunvalodai raksturīgo ekspresiju (tusiņš, fans, fīča); tas ir pilnīgā pretrunā ar tradicionālo vienkāršrunas izpratni.

Atlants