Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 05.02.2009.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 2 vienības
Atsauces: Nav
  • Konspekts 'Juridiskā konfliktoloģija', 1.
  • Konspekts 'Juridiskā konfliktoloģija', 2.
  • Konspekts 'Juridiskā konfliktoloģija', 3.
  • Konspekts 'Juridiskā konfliktoloģija', 4.
  • Konspekts 'Juridiskā konfliktoloģija', 5.
Darba fragmentsAizvērt

Konfliktoloģija ir jauna zinātne, starpdisciplināra zinātne, kura pētī konflikta rašanos, attīstību, nobeigumu, to likumsakarības, kā arī konfliktu regulēšanas principus, veidus un paņēmienus.
Konfliktoloģijas objekts ir konflikts.Konfliktoloģijas priekšmets ir konkrēta konflikta pētīšana.
Viena no definīcijām, ka konflikts ir strīds, bet tā nav gluži nepareiza, jo strīds ir sadursme.
Konflikts un strīds nav viens un tas pats. Mūsdienu konfliktologi uzskata, ka konflikts nav anomālija sabiedrības dzīvē, bet cilvēku attiecību norma, sociālās dzīves nepieciešams elements, kas ļauj izpausties spriedzei, darbīgajai enerģijai, radīt dažāda mēroga sociālās pārmaiņas, sekmēt attīstību, varu, prestižu, autoritāti. Konflikts var rasties jebkurā grupā, kurā ir vadītāji ( līderi) un padotie. Konflikta iemesls ir cīņa par ietekmi, dominēšanu grupā. Cilvēkiem ir raksturīgi veidot sociālās dominēšanas hierarhijas un cīnīties par augstākiem statusiem, prioritārām pozīcijām grupā, kopībā. Tiekšanās pēc sociālās dominēšanas var izraisīt konfliktu, kura tiešie cēloņi var būt vērtību un normu nesakritība, interešu atšķirības. Tieksme pēc varas, prestiža un dominēšanas rodas uz sociālās salīdzināšanas pamata, kad cilvēki salīdzina savu un citu cilvēku pozīcijas grupā. Cilvēki tiecas pēc dominēšanas, lai iegūtu brīvāku pieeju resursiem (nauda, laiks, īpašums, informācija u.c.), lai varētu operēt ar tiem sevis un savas grupas interesēs.
Kriminālprocesa uzdevums ir ātri un pilnīgi atklāt noziedzīgus nodarījumus, noskaidrot vainīgos un nodrošināt likumu pareizu piemērošanu, lai katra persona, kas izdarījusi noziedzīgu nodarījumu, tiktu taisnīgi sodīta un neviens nevainīgais netiktu saukts pie kriminālatbildības un notiesāts.

Autora komentārsAtvērt
Atlants