Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 12.03.2013.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 4 vienības
Atsauces: Ir
  • Konspekts 'Saistību tiesību jēdzienu skaidrojums', 1.
  • Konspekts 'Saistību tiesību jēdzienu skaidrojums', 2.
  • Konspekts 'Saistību tiesību jēdzienu skaidrojums', 3.
  • Konspekts 'Saistību tiesību jēdzienu skaidrojums', 4.
Darba fragmentsAizvērt

25)Izlīgums- līgums, ar kuru tā dalībnieki kādu apstrīdamu vai kā citādi apšaubāmu savstarpēju tiesisku attiecību, savstarpēji piekāpdamies, pārvērš par neapstrīdamu un neapšaubāmu (CL 1881.p.). Lietas izbeigšana ar izlīgumu ir tikai viena no pušu tiesībām.
26)Dāvinājums- tiesisks darījums, ar kuru kāds aiz devības piešķir otram bez atlīdzības kādu mantisku vērtību (CL 1912.p.). Dāvinājums ir divpusējs līgums.
27)Patapinājums (lietošanas aizdevums)- līgums, ar kuru kādam nodod lietu bez atlīdzības, bet noteiktai lietošanai, ar nosacījumu atdot to pašu lietu (CL 1947.p.). Šādu līgumu pārsvarā slēdz sadzīvē, piemēram, grāmatu izsniegšana bibliotēkā, gleznu nodošana eksponēšanai izstādē. Patapinājums ir reāllīgums.
28) Kauzālas saistības- saistību pamats ir zināms un, ja tas ir prettiesisks vai kļūdains, var būt strīds par saistību rašanos.
29) Abstraktas saistības- saistību pamatam nepiemīt juridiska nozīme, tam var nebūt mantisks raksturs. Šādu saistību nevar apstrīdēt pamata trūkuma dēļ. Piemēram-vekseļa saistībā.
30)Privātautonomija- piešķir tiesisko attiecību dalībniekiem brīvību izvēlēties līguma saturu un nodibināt sev tādas tiesības un pienākumus, kādus vien viņi vēlas. Un tomēr šī brīvība nav absolūta, ja jānodibina absolūtas tiesības: lietu tiesības.

Autora komentārsAtvērt
Atlants