Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 16.05.2005.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: 2 vienības
Atsauces: Nav
  • Referāts 'Radioaktīvais starojums', 1.
  • Referāts 'Radioaktīvais starojums', 2.
  • Referāts 'Radioaktīvais starojums', 3.
  • Referāts 'Radioaktīvais starojums', 4.
  • Referāts 'Radioaktīvais starojums', 5.
  • Referāts 'Radioaktīvais starojums', 6.
  • Referāts 'Radioaktīvais starojums', 7.
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
  Ievads   
  Radioaktīvā starojums veidi   
  Avāriju pieredze radiācijas defektoskopijā   
  Biežākie avārijas cēloņi   
  Avārijas māca   
  Pieļaujamā radiācija   
  Izmantotā literatūra   
Darba fragmentsAizvērt

Radioaktīvā starojuma veidi

Radioaktīvo starojumu iedala trīs atšķirīgos veidus:
Alfa starojums sastāv no pozitīvi lādētām daļiņām- hēlija kodoliem, kas sastāv no diviem protoniem un diviem neitroniem. Alfa starojumam ir ļoti īss darbības rādiuss un tā lielākā daļa tiek apturēta cilvēka ādas ārējos slāņos, kas sastāv no nedzīvām šūnām. Tādā veidā alfa daļiņas dzīvām šūnām var kaitēt tikai tad, ja alfa- emitējošās daļiņas nonāk ķermeņa iekšpusē. Tas notiek, ja tiek ieelpoti radona sabrukšanas produkti iekštelpu gaisā un tie pielīp pie plaušu epitēlija. Tādā veidā emitētās alfa daļiņas nonāk tiešā kontaktā ar neaizsargātām epitēlija šūnām bronhos un plaušu alveolās. Salīdzinot ar beta un gamma starojumu, alfa starojums dod lielu starojuma dozu orgāniem, ar kuriem tas nonāk tiešā kontaktā.
Beta starojums sastāv no elektroniem- beta daļiņām, kas ir negatīvi lādētas. Šim starojumam ir garāks darbības rādiuss nekā alfa starojumam, bet īsāks nekā gamma starojumam. Arī beta starojums cilvēkam ir viskaitīgākais, ja radioaktīvā viela nonāk ķermeņa iekšpusē.
Gamma starojums ir elektromagnētisks starojums ar lielu enerģiju. Tas ir tāda paša veida starojums kā rentgenstarojums. Tam ir garš darbības rādiuss. Gamma starojums no radioaktīvās vielas no ķermeņa ārpusē var sasniegt visus audus un šūnas ķermeņa iekšpusē.

Autora komentārsAtvērt
Atlants