Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 08.05.2007.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Eseja 'Runa par prezidentu', 1.
  • Eseja 'Runa par prezidentu', 2.
  • Eseja 'Runa par prezidentu', 3.
  • Eseja 'Runa par prezidentu', 4.
  • Eseja 'Runa par prezidentu', 5.
  • Eseja 'Runa par prezidentu', 6.
Darba fragmentsAizvērt

Jau 400 gadus pirms Kristus sengrieķu filozofs Platons savos dialogos runāja un rakstīja par valsts uzbūvi. Valsti pēc Platona domām vajadzēja sākt radīt no pavalstnieku amatiem, jo Platons uzskatīja, ka neviens nav spējīgs iztikt tikai un vienīgi ar paša radīto. Filozofs Platons izrēķināja, ka, lai izveidotu pavisam mazu valstiņu būtu nepieciešami tikai četri pilsoņi, un tie būtu - audējs, namdaris, kurpnieks un arī zemkopis. Bet jaunizveidotās valsts pārvaldītājam būtu jābūt spējīgam izdomāt un saskatīt, kā vislabāk saglabāt valsts iekārtu un nosargāt valsts likumus. Platons uzskatīja, ka šim valsts pārvaldītājam jābūt filozofam.
Latvijas Republikas „Profesiju klasifikators” ir grāmata, kur ir aprakstītas daudz dažādas profesijas, un katrs cilvēks grāmatā var atrast savas nodarbošanās apzīmējumu. Valsts prezidenta amats šajā grāmatā ir apzīmēts kā pirmais valsts amats. Tas ir arī viens no mūsdienu redzamākajiem un svarīgākajiem valsts amatiem. Vārds „prezidents” no latīņu valodas vārda - „praesidere” tulkojumā nozīmē – aizstāvēt, būt par priekšsēdētāju, pavēlēt, vadīt, bet vārds - „praesidens” – priekšā sēdošais.
Neapšaubāmi, arī mūsu valstij – Latvijai ir nepieciešams prezidents, kurš būtu godīgs, nesamākslots un ar pilnu atdevi strādāt valsts labā. Mūsu valsts prezidentei Vairai Vīķei-Freibergai piemīt manis jau nosauktās īpašības un piemīt arī spējas uzlabot un spodrināt Latvijas tēlu citās zemēs. …

Autora komentārsAtvērt
Atlants