• Cilvēku savstarpējās attiecības Mārtiņa Zīverta lugā "Ķīnas vāze"

     

    Konspekts2 Literatūra

Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 05.04.2011.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Konspekts 'Cilvēku savstarpējās attiecības Mārtiņa Zīverta lugā "Ķīnas vāze"', 1.
  • Konspekts 'Cilvēku savstarpējās attiecības Mārtiņa Zīverta lugā "Ķīnas vāze"', 2.
Darba fragmentsAizvērt

Attiecības ģimenē.
Cilvēka raksturu galvenokārt ietekmē attiecības ģimenē. Labas, saskanīgas attiecības ir pirmais noteikums, lai cilvēks prastu veidot tās arī sabiedrībā. Bieži vien apkārtējie cilvēki ir maldīgās domās par saskaņu kādā ģimenē. Tieši tā ir arī Mārtiņa Zīverta lugā „ Ķīnas vāze”.
Pārlieku lielā un uzspēlētā ģimenes saskaņa ir radījusi pašos ģimenes locekļos un apkārtējos cilvēkos priekšstatu, ka draudzīgākas un saskanīgākas ģimenes pa viņiem nav. Autors lugas sākumā ļoti uzsvēris ģimenes saskaņu, manuprāt, tas darīts ar ironiju. Vēlāk, lasot lugu tālam, mēs uzzinām, kāda patiesībās ir šis ģimenes saskaņa.
Kārtējo reizi pierādās, ka manta var sanaidot pat tuvus cilvēkus. Ģimenes locekļi, gribēdami iegūt savā īpašumā vērtīgo vāzi, noniecina pārējos. Viņi strīdas un, liekas, pat aizmirst savu augsto stāvokli sabiedrībā. Dusmās atklājas ģimenes locekļu patiesie raksturi un domas. Izrādās – māte esot par maz saņēmusi mantojumā, tā vēlāk viņa saka notāram. Kā atraitnei un vecākajai ģimenē viņai pienākoties nesadalītais mantojums. Arī pārējiem uzrodas iemesli, lai vāzi saņemtu savā īpašumā. Līdz šim tik „ saskanīgajā” ģimenē, ir ienācis strīda avots, kas visus spēj sanaidot. Un, ja godīgi, vai mēs arī negribētu iegūt vāzi, ja mums būtu tāda iespēja un tiesības? Katrā cilvēkā, pat visgodīgākajā, var iezagties mantkārības velniņš, un tad cilvēks ir gatavs darīt jebko, lai iegūtu to, ko vēlas. Cilvēks dusmās ir spējīgs uz visu. Iekarstot, mēs pat spējam aiziet divās galējībās – vai nu pateikt visu taisnību, vai arī pateikt to, kā patiesība nav.

Autora komentārsAtvērt
Atlants