Vērtējums:
Publicēts: 25.01.2010.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Ir
  • Konspekts 'Pašu kapitāls un aizņemtais kapitāls', 1.
  • Konspekts 'Pašu kapitāls un aizņemtais kapitāls', 2.
  • Konspekts 'Pašu kapitāls un aizņemtais kapitāls', 3.
  • Konspekts 'Pašu kapitāls un aizņemtais kapitāls', 4.
  • Konspekts 'Pašu kapitāls un aizņemtais kapitāls', 5.
  • Konspekts 'Pašu kapitāls un aizņemtais kapitāls', 6.
Darba fragmentsAizvērt

To firmu rīcībā, kuru organizatoriski tiesiskā forma ir SIA, kuras darbojas ar individuāla īpašuma tiesībām (viena īpašnieka firma) vai arī kuru īpašnieces ir divas vai vairākas personas, ir pašu kapitāls un aizņemtais kapitāls. Firmas īpašnieks vai arī katrs no līdzīpašniekiem ir atbildīgs par firmas finansiālo stāvokli. Bankrota gadījumā kreditori izvirza savas mantiskās tiesības uz firmas aktīviem. Tāpēc ir svarīgi zināt pašu kapitāla un aizņemtā kapitāla stāvokli.1
Pašu kapitāls sastāv no pamatkapitāla, papildkapitāla, rezervēm un nesadalītās peļņas.
Pamatkapitāla jeb statūta kapitāla lielums tiek fiksēts topošās sabiedrības dibināšanas dokumentos un pēc sabiedrības reģistrācijas tam jāatbilst dibinātāju (dalībnieku) ieguldījumiem (iemaksām) un jāatspoguļojas grāmatvedības bilancē atsevišķā postenī. Reģistrēto pamatkapitāla summu drīkst palielināt vai samazināt (ne zemāk par likumā noteikto minimālo apjomu – 2000 latiem).
Pamatkapitāla summa tiek mainīta, vienīgi pamatojoties uz dalībnieku sapulces lēmumu, kurā paredzēti kapitāla palielināšanas vai samazināšanas noteikumi, vienlaikus izdarot attiecīgus grozījumus statūtos.
Firmas pamatkapitālu var palielināt: jauniem dalībniekiem izdarot savus ieguldījumus vai esošajiem dalībniekiem izdarot papildieguldījumus; palielinot daļu nominālo vērtību (aprēķins pēc firmas bilances: starpība starp pašu kapitālu un pamatkapitālu); veicot parādu kapitalizāciju (firmas parādi kreditoriem).…

Atlants