Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 13.03.2008.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Konspekts 'Valsts, valsts funkcijas, formas', 1.
  • Konspekts 'Valsts, valsts funkcijas, formas', 2.
  • Konspekts 'Valsts, valsts funkcijas, formas', 3.
  • Konspekts 'Valsts, valsts funkcijas, formas', 4.
Darba fragmentsAizvērt

Jebkurai valstij ir trīs pamatelementi, ar ko atšķiras no visām pārējām mūsdienu sabiedrības organizācijām: noteikta teritorija; šai teritorijai piesaistītie iedzīvotāji – valsts suverēnā tauta; vara, ko atšķirībā no citiem varas veidiem sauc par publisko varu.
Par valsti tiek saukta tieši šī publiskā vara un arī mehānisms, kurš to realizē un kurā ietilpst parlaments, valdība, tiesa, armija, policija un citas institūcijas. Obligāta valsts pazīme ir neatkarība – teritorijas , iedzīvotāju un varas institūciju neatkarīgums no citām valstīm, iespēja patstāvīgi kārtot savas iekšējās lietas un ārējās attiecības. Valsts vajadzīga, lai sabiedrībā varētu uzturēt kārtību. Valsts ir cilvēka personisko brīvību garantētāja, vairākuma ribas paudēja un arī mazākuma tiesību aizstāve. Valsts ir mehānisms, kas saskaņo dažādu sabiedrības sociālo grupu intereses. Valsts gādā par indivīda un sabiedrības drošību, uzturēdama likumību un tiesisku kārtību.
Patiesi un īsti demokrātiska ir tiesiska valsts. Tajā pastāv tiesību prioritātes pilsoņu, pašas valsts, tās institūciju un amatpersonu pakļautība likumam. Tiesiska valsts no tiesiskas valsts atšķiras arī ar likuma kvalitāti: tiem jābūt humāniem, tiem jānostiprina katra cilvēka neatņemamas tiesības, jāparedz valsts un personības savstarpējā atbildība. …

Autora komentārsAtvērt
Atlants