Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 25.05.2020.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Konspekts 'Aspazijas darba "Sidraba šķidrauts" analīze', 1.
  • Konspekts 'Aspazijas darba "Sidraba šķidrauts" analīze', 2.
  • Konspekts 'Aspazijas darba "Sidraba šķidrauts" analīze', 3.
  • Konspekts 'Aspazijas darba "Sidraba šķidrauts" analīze', 4.
Darba fragmentsAizvērt

b) kāpinājums (ar punktiem)
● Guna uzzina, ka Karga “iekasē” jeb vāc naudu no cilvēkiem, kas ierodas meklēt palīdzību pie viņas, tādējādi jūtas, it kā nepilda savu “misiju”, dzīves pienākumu. Viņa arī uzzina, ka karalis to aicinot uz galmu, lai viņa kā zīlniece un tautas uzticības persona motivētu cilvēkus karot pret dzelzs jaunavu. Guna tam nevēlas piekrist.
● Dzirkstīte pastāsta Gunai, ka mežā redzējusi vīrieti, kurš Gunai noteikti ir jāsatiek. Guna drīz vien šo vīrieti arī satiek, kurš izrādās ir princis Normunds. Pirmajā mirklī Normunds ir pārņemts ar Gunas daiļumu un iemīlas. Guna skrien prom no prinča, taču viņš viņu noķer un noskūpsta. Gunu arī pārņem mīlas degsme, toties viņa tai pilnībā neļaujas. Normunds solas braukt viņai pakaļ atkal.
● Normunda un Gunas tikšanās reizē šķidrauts ieplīst un kļūst tumšāks, kas uztrauc Gunu. Drīz vien ierodas sūtņi pakaļ Gunai un Kargia, lai vestu uz galmu. Guna tomēr piekrīt doties, un abas sievietes ir ceļā.
● Tiekoties ar karali, Guna ir izvairīga un nobijusies, jo redz karaļa postu (caur šķidrautu). Karalis pavēl Gunai paziņot tautai “patiesību”, kas ir labvēlīga viņa vēlmēm.
● Karaļa sarunā ar padomdevējiem var noprast, ka valsts tiešām ir nabadzībā un cilvēki nevēlas cīnīties. Pie tā ir vainīgs karalis un viņa prestižais dzīvesveids, kas visus izputinājis. Karalim piedāvā meklēt mierīgākus risinājumus, piemēram, izprecinot Normundu dzelzs jaunavai.
● Kad pienācis laiks Gunai runāt ar tautu, viņa nolemj nemelot un pateikt taisnību, ka iemesls tautas ciešanām ir karalis.
● Karalis par šādu nodevību pavēl Gunu sadedzināt sārtā.

Autora komentārsAtvērt
Atlants