Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 01.02.2010.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Konspekts 'Tiesību teorija', 1.
  • Konspekts 'Tiesību teorija', 2.
  • Konspekts 'Tiesību teorija', 3.
  • Konspekts 'Tiesību teorija', 4.
Darba fragmentsAizvērt

>Tiesību akts – juridisks dokuments, kas satur kādas darbības regulējumu (likums). Normatīvais tiesību akts – satur tiesību normas.

>Jaunrade – sabiedrisko aktu regulēšana, izdodot jaunas, grozot vai atceļot esošās tiesību normas. To regulē – Satversme (S), Saeimas Kārtības rullis (SKR), MK iekārtas likums (MKI likums), MK Kārtības rullis (MKKR), likums “Par pašvaldībām”.

>Jaunrades principi –
1.Sagatavošana un pieņemšana – atklāta (demokrātisms).
2. Sagatavošanā jāiesaista profesionāli lietpratēji. Tad neveidosies pārpratumi, kļūdas un norma tiks izstrādāta pareizi un atbilstoši mērķiem, kā arī nenonāks pretrunā ar jau esošajām TN.

>Jaunus likumus pieņem Saeima, pārvaldes kārtībā izdotie top MK, pašvaldībai saistošos noteikumu izdod pati pašvaldības.

>Saeimas likumdošanas procesā 5 stadijas –
1.Likuma ierosināšana un likuma teksta izstrādāšana. Sagatavošana sākas ar iniciatīvu (1.posms) – tiek pieņemts lēmums par NA izstrādāšanas nepieciešamību. Ir tiešie un netiešie (lobisti) iniciatori. 2.posms ir iniciatīvas analīze – pirmsprojekta pētījums – atbildes uz jautājumiem, iespējamo seku prognozēšana. 3.posms – sākotnējā teksta sastādīšana. Svarīga esošo NA pētīšana un juridiskā tehnika – precizitāte, skaidrība, vienkāršība un īsums. 4.posms – sākotnējā teksta apspriešana – analīze. 5.posms – saņemto analīžu un priekšlikumu izvērtēšana un projekta galīgā rediģēšana.…

Autora komentārsAtvērt
Atlants