• Latvijas attēlojums A.Upīša novelē "Pie bargās kundzes”

     

    Eseja1 Literatūra

Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 06.01.2009.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Eseja 'Latvijas attēlojums A.Upīša novelē "Pie bargās kundzes”', 1.
  • Eseja 'Latvijas attēlojums A.Upīša novelē "Pie bargās kundzes”', 2.
Darba fragmentsAizvērt

Andreja Upīša daiļrade ir ļoti izvērsta. A.Upītis savas dzīves laikā ir sarakstījis ļoti daudz prozas darbus. Daudzi no darbiem ir nopietni un ļoti gari, taču A.Upītis ir rakstījis arī komiskas noveles. viens no šāda veida darbiem ir novele „Pie bagātās kundzes”. Šajā novelē A.Upītis ir aprakstījis daudzas 20. un 30. gadu Latvijas problēmas, izsakot tās ar vieglu humoru un nedaudz parodējot.
Režisoram Leonīdam Laimanim, manuprāt, ir lieliski izdevies A.Upīša radītos tēlus ekranizēt filmā „Pie bagātās kundzes”. Arī Latvijā visiem tik zināmie aktieri: Eduards Pāvils, Līga Liepiņa, Kārlis Sebris, Luijs Šmits un Zigrīda Stungure, ir lieliski piemēroti savām lomām. Nepavelti 1996. gadā kino foruma „Arsenāls” pulcinātie eksperti šo darbu atzina par vienu no 25 visu laiku labākajām latviešu filmām.
Filmas darbība risinās divdesmitā gadsimta 30. gados. Inteliģentais bezdarbnieks Oļģerts Kurmis (veikli runā vācu, franču, krievu un latīņu valodu) piepelnās kā ratiņu stūmējs un kopā ar savu draugu klaidoni Frīdi atrod dažādus sīkus darbiņus pie Kalnkājas kunga, kurš cer tikt ievēlēts Saeimā. Kurmis jūtas atbildīgs arī par jauno un turklāt visnotaļ jauko meiteni Emmu Kārkls, kura nesen sēdējusi cietumā par sīkām zādzībām. Emma sāk strādāt par kalponi Kalnkāju namā un kopā ar Kurmu un Frīdi izlīmē mazmājnieku partijas plakātus, līdz, kamēr Emmu apcietina nu jau par „politisku lietu”. Dažas scenārija epizodes un varoņu izteikumi, kas gadu gaitā ir ieguvuši tādu aktualitāti, kādas tiem nebija filmas tapšanas laikā.

Atlants