• Eiropas ekonomika pēc Otrā pasaules kara: Maršala plāns un Starptautiskās Ekonomiskās Palīdzības Padomes izveidošana, mērķi un darbības pamatprincipi

     

    Konspekts4 Ekonomika, Vēsture, kultūra

Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 22.11.2013.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Ir
  • Konspekts 'Eiropas ekonomika pēc Otrā pasaules kara: Maršala plāns un Starptautiskās Ekonom', 1.
  • Konspekts 'Eiropas ekonomika pēc Otrā pasaules kara: Maršala plāns un Starptautiskās Ekonom', 2.
  • Konspekts 'Eiropas ekonomika pēc Otrā pasaules kara: Maršala plāns un Starptautiskās Ekonom', 3.
  • Konspekts 'Eiropas ekonomika pēc Otrā pasaules kara: Maršala plāns un Starptautiskās Ekonom', 4.
  • Konspekts 'Eiropas ekonomika pēc Otrā pasaules kara: Maršala plāns un Starptautiskās Ekonom', 5.
  • Konspekts 'Eiropas ekonomika pēc Otrā pasaules kara: Maršala plāns un Starptautiskās Ekonom', 6.
Darba fragmentsAizvērt

Pēc kara, kad uzvarētāji dalīja pasauli, PSRS kļuva par vienu no pieciem pastāvīgajiem Drošības Padomes locekļiem. Kā arī pēc kara atsevišķas valstis nokļuva tās pakļautībā( PSRS valdībā/sastāvā), kā, piemēram, R- Ukraina, Moldova, R- Baltkrievija, Baltijas valstīs, R- Karēlija un daļa Austrumprūsijas. Arī Āzijā tai bija ietekme pateicoties D- Sahalīnas un Kuriļu salām.
Tas, ka gan ASV, gan PSRS tiecās pēc pasaules kundzības, radīja situāciju, ka PSRS un ASV viena otru uzskatīja par šķērsli, to plānu realizācijai. Rezultātā starp ASV un PSRS attiecībām radās tā dēvētais „Aukstais karš”( ideoloģiskā, politiskā un militāri-stratēģiskā opozīcija starp kapitālistisko un sociālistisko sistēmu).
Tātad, kā jau tika iepriekš minēts, gan ASV, gan PSRS vēlējās būt noteicējas par pasauli. Tā kā ASV bija Maršala plāns, tad arī PSRS bija nepieciešams kaut kas līdzīgs. Tā tapa starptautiskās Ekonomiskās Palīdzības Padome(SEPP). Tā tika nodibināta 1949.gada janvārī Maskavā, kur izvietojās arī tās sekretariāts. Šīs padomes galvenais uzdevums bija teorētiski un praktiski palīdzēt „celt sociālismu” ar padomju metodēm. Šīs padomes mērķis bija panākt vēl ciešāku A-eiropas valstu ekonomisko un politisko integrāciju, nostiprināt savu ekonomisko virsvaldību un izveidot tādu ekonomisko modeli, kurā katra valsts pilnībā zaudētu savu ekonomisko patstāvību.

Autora komentārsAtvērt
Atlants