Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 25.11.2008.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Konspekts 'Arhetipu veidošanās ceļš (K.G.Jungs)', 1.
  • Konspekts 'Arhetipu veidošanās ceļš (K.G.Jungs)', 2.
Darba fragmentsAizvērt

G. Jungs iezīmē mācību par diviem personības tipiem * intraverto un ekstraverto, par dažādām psihes ievirzēm. Taču centrālā vieta viņa uzskatos ir bezapziņai un arhetipiem.
Arhetipi ir Kolektīvās bezapziņas struktūras elementi
Arhetipi izpaužas vēsturē, mītā, literatūrā un reliģijā. Tie mēdz parādīties arī sapņos. Jungs bija pārliecināts, ka sapņi ir radoši simboli, kuriem ir sava nozīme. Tie var mums vēstīt gan par pagātni, gan par nākotni.
Svarīgi apzināties, ka arhetipisko simbolu nav iespējams izskaidrot racionāli. Sastopoties ar kādu no šiem simboliem, cilvēkam jāatbild emocionāli un arvien no jauna jāmeklē šā simbola jēga, nekad to neizsmeļot.
Arhetipu veidošanās ceļš: Arhetipi parādās individuācijas, patības izveidošanās ceļā. Pirmā pakāpe paštapšanā ir tikšanās ar ēnu, kas figurē kā ūdens, spogulis u. tml. Kompromisa iemiesojumu starp cilvēka patieso un neīsto esmi sociālajā dzīvē Jungs dēvē par personu, masku. Nākošā bezapziņas figūra paštapšanas ceļā ir «Animus» un «Anima. Pēc tam ceļā uz patību parādās Gudrais virs un Lielā Māte dažādos veidolos (Ārsts, Skolotājs, Dievība, Saule u. tml.). Centrālais ir patības arhetips - sakārtotības pirmtēls (arī Dao), kas izpaužas kā aplis, kvadrāts, krusts, mandala u. tml. Ap patības arhetipu centrējas visi pārējie arhetipi, kuros tas arī izpaužas.

Autora komentārsAtvērt
Atlants