Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 13.06.2011.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Konspekts 'Vielu elektrovadītspēja', 1.
  • Konspekts 'Vielu elektrovadītspēja', 2.
  • Konspekts 'Vielu elektrovadītspēja', 3.
  • Konspekts 'Vielu elektrovadītspēja', 4.
  • Konspekts 'Vielu elektrovadītspēja', 5.
Darba fragmentsAizvērt

10. Citas pusvadītāju ierīces.
Pusvadītāju elektriskā pretestība strauji mainās, aminoties temperatūrai – tia palielinoties, pusvadītāju pretestība samazinās. Šo īpašību izmanto pusvadītāju termorezistoros. Tos izmanto precīzas temperatūras mērīšanai un regulēšanas ierīcēs.
Pusvadītāju elektriskā pretestība samazinās, ja ytos apgaismo ar infrasarkano starojumu, redzamo gaismu vai UV starojumu. Šo īpašību izmanto fotorezistoros.
Varistori – pusvadītāju ierīces, kuru pretestība samazinās, ja palielina tām pielikto spriegumu.
Fotodiodē ir p-n pāreja, kura izveidota tā, lai caur lodziņu p-n pārejā var pievadīt gaismas oplūsmu, kura ierosina elektrodzinējspēka rašanos.
11. Elektriskā strāva vakuumā.
Vakuums ir vieta, kur nav vielas daļīņu vai atridas retināta gāze, spiediens zemāks par atmosfēras spiedienu. Vakuums ir ideāls izolators.
Elektronu vakuumierīcēs lādiņnesējus – brīvos elektronus iegūst, karsējot metālu katodu, kas rezultātā emitē termoelektronus (brīvos elektronus). Procesu sauc par termoelektronu emisiju. Ja starp katodu un anodu pastāv elektriskais lauks, tad termoelektroni vakuumā rada strāvu.
Sekundāro elektronu emisija sākas, ja primārajiem elektroniem, kas triecas pret katodu, ir pietiekami liela kinētiskā enerģija. Ja metālam atdotā enerģija ir lielāka par izejdarbu, tad no metāla virsmas sākas sekundāro elektronu emisija. To var izraisīt arī pozitīvo jonu triecieni.
Fotoelektronu emisija notiek, ja uz katodu krīt gaisma.
Elektronu vakuumierīču klāsts ir plašs. Pazīstamākā no tām ir elektronstaru lampa, kuras veidi ir gan televizoru, gan datora monitoru kineskopi.

Autora komentārsAtvērt
Atlants