Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 07.06.2010.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
Laikposms: 2000. - 2010. g.
  • Konspekts 'Grūtnieču tiesības pēc darba likuma', 1.
  • Konspekts 'Grūtnieču tiesības pēc darba likuma', 2.
  • Konspekts 'Grūtnieču tiesības pēc darba likuma', 3.
Darba fragmentsAizvērt

(4) Darbiniekam, kurš izmanto bērna kopšanas atvaļinājumu, tiek saglabāts iepriekšējais darbs. Ja tas nav iespējams, darba devējs nodrošina līdzvērtīgu vai līdzīgu darbu. Darba likumā noteikts, ka pirms grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma vai tieši pēc tā sievietei pēc viņas iesnieguma piešķir ikgadējo atvaļinājumu neatkarīgi no darba stāža attiecīgajā uzņēmumā, iestādē vai organizācijā. Darba devējam aizliegts uzteikt darba līgumu ar sievieti pēcdzemdību periodā līdz vienam gadam, bet, ja baro bērnu ar krūti, – visā barošanas laikā.
Savukārt darba likuma 175.pantā noteikts, ka sieviete bērna kopšanas atvaļinājumu drīkst izmantot ne vien līdz bērna pusotra gada vecumam, bet pat līdz triju gadu vecumam – balstoties uz sievietes rakstīta iesnieguma tiek piešķirts papildatvaļinājums bez darba algas saglabāšanas. Šo atvaļinājumu pilnīgi vai pa daļām var izmantot jebkurā laikā, līdz bērns sasniedzis triju gadu vecumu.
Sievietei atgriežoties darbā, ja viņa turpina bērnu barot ar krūti pienākas papildus pārtraukumi, kas paredzēti bērna barošanai. 146. darba likuma pants nosaka, ka sievietei par šādu pārtraukumu nepieciešamību laikus jāpaziņo darba devējam. Pārtraukumi bērna barošanai nedrīkst būt īsāki par 30 minūtēm un piešķirami ne retāk kā ik pēc trim stundām. Ja darbiniekam ir divi vai vairāki bērni līdz pusotra gada vecumam, tad piešķirama vismaz stunda pārtraukuma. Pārtraukumus bērna barošanai var pievienot pārtraukumam darbā vai, ja to pieprasa darbinieks, pārcelt uz darba laika beigām, darba dienas ilgumu attiecīgi saīsinot. Pārtraukumus bērna barošanai ieskaita darba laikā, par šo laiku izmaksājot vidējo izpeļņu.

Autora komentārsAtvērt
Atlants