Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 30.09.2014.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 3 vienības
Atsauces: Ir
  • Konspekts 'Sajūtas un percepcija', 1.
  • Konspekts 'Sajūtas un percepcija', 2.
  • Konspekts 'Sajūtas un percepcija', 3.
  • Konspekts 'Sajūtas un percepcija', 4.
  • Konspekts 'Sajūtas un percepcija', 5.
  • Konspekts 'Sajūtas un percepcija', 6.
  • Konspekts 'Sajūtas un percepcija', 7.
Darba fragmentsAizvērt

Piemēram, ogle spožā saules gaismā atstaro 8 – 9 reizes vairāk gaismas nekā krīta gabaliņš mijkrēslī. Bet šajos apstākļos ogle tiek uztverta kā melna krāsa. Šie piemēri liecina par konstantumu krāsu uztverē. Ar apjoma konstantumu jāsaprot objektam piemītošā reālā lieluma saglabāšana neatkarīgi no objekta pārvietošanās dažādā attāluma. Piemēram, no celtnes 24. stāva vērojot mašīnas un cilvēkus uz ielas, mēs tos uztveram normālā lielumā, kaut gan viņu attēls mūsu acs tīklenē ir daudzreiz mazāks, nekā uztverot tos tuvumā. Priekšmetu formas uztveres formas konstantums izpaužas priekšmetu uztveres nemainīgumā neatkarīgi no to izvietojuma attiecībā pret mūsu acīm. Uztveres konstantums cilvēkam veidojas dzīves procesā.
Uztveres likumsakarību veidošanos nosaka gan psiholoģiskie, gan arī fizioloģiskie mehānismi. Fizioloģiskie mehānismi ir kustības un visu ķermeņa muskuļu piepūle, acu sasprindzinājums utml., kas paliek atmiņā. Psiholoģiskie mehānismi – ievirzes, vajadzības, intereses, zināšanas utt.(Vorobjovs,2000, 87.lpp-88.lpp)
Pēc šī visa varētu secināt, ka sajūtas un percepcija(uztvere) darbojas kopā ar sajūtu orgāniem, un palīdz mums izprast apkārtējo pasauli. Sajūtas un uztvere savstarpēji ir cieši saistītas. Sanāk tā, ka ar sajūtu palīdzību mēs iegūstam priekšstatu par kāda objekta formu, krāsu, detaļām, bet ar uztveri(percepciju) mēs iegūstam kopēju šī objekta attēlu-izskatu.

Autora komentārsAtvērt
Atlants