Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 19.10.2007.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Konspekts 'Balsta un kustību orgānu sistēma', 1.
  • Konspekts 'Balsta un kustību orgānu sistēma', 2.
  • Konspekts 'Balsta un kustību orgānu sistēma', 3.
  • Konspekts 'Balsta un kustību orgānu sistēma', 4.
  • Konspekts 'Balsta un kustību orgānu sistēma', 5.
  • Konspekts 'Balsta un kustību orgānu sistēma', 6.
Darba fragmentsAizvērt

Skelets


Cilvēka kustību orgānu sistēma sastāv no kauliem un muskuļiem. Sistēmas pasīvo daļu veido kauli un kaulu savienojumi. Pieaguša cilvēka organismā ir vairāk nekā 200 kaulu. Visu kaulu kopumā sauc par skeletu.

Skelets veic kustības, balsta funkciju un aizsargfunkciju. Visu mugurkaulnieku, to skaitā arī cilvēka, ķermeņa asi un balstu sastāda kauli, skrimšļi un saites. Atsevišķas skeleta daļas veido dobumus (galvaskausa, mugurkaula, krūšu u. c.), kuros aizsargā dzīvībai svarīgus orgānus.

Kauli piedalās arī organisma vielmaiņā. Sevišķi intensīvi kaulos uzkrājas minerālvielas. Bez tam vairumā kaulu atrodas sarkanās kaula smadzenes, kas veic asinsrades funkcijas.

Pieauguša cilvēka skeletā samērā daudz ir skrimšļa. Tas ir gluds un elastīgāks nekā kaulaudi, tāpēc saglabājas tajās skeleta vietās, kur šī īpašība ir nepieciešama. Tā apmēram 1/3 no mugurkaula kustīgās daļas sastāda starpskriemeļu skrimšļu diski; ar skrimsli beidzas ribas. Skrimslis klāj bez izņēmuma visas locītavu virsmas, veido auss gliemežnīcu un atrodas vēl citās skeleta daļās.…

Autora komentārsAtvērt
Atlants