Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 13.05.2009.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Konspekts 'Simpātiskā nervu sistēma', 1.
  • Konspekts 'Simpātiskā nervu sistēma', 2.
  • Konspekts 'Simpātiskā nervu sistēma', 3.
Darba fragmentsAizvērt

Centrālie jeb galvenie pinumi lokalizēti vēdera dobumā un mazajā iegurnī, no kuriem aties sekundārie pinumi uz inervējamo orgānu.

1) PLEXUS COELIACUS
Atrodas uz vēdera aortas, saules pinums satur 5 ganglijus – 2 ganglion coeliacus, 2 ganglion aorticorenale, ganglion mesentericum superius.
Pienāk preganglionārās šķiedras pa n. splanhnicus major, n. splanhnicus minor, nn. Splanhnici lumbales, kas ganglijos pārslēdzas.
Pienāk parasimpātiskās šķiedras pa rr. coeliacino truncus vagalis posterior ar pregangl. Šķ., kas nepārslēdzas.
No saules pinuma aiziet sekundārie pāra un nepāra pinumi:
Pāra (uz pāra orgāniem) – plexus phrenicus uz diafragmu, plexus suprarenalis, plexus renalis, plexus utericus, plexus ovarius vai plexus testicularis
Nepāra ( uz nepāra orgāniem) plexus gastricus superior et inferior, plexus hepaticus, plexus lienalis, plexus mesentericus superior, kas inervēs visu tievo zarnu, resno zarnu līdz colon transversum beigu daļai, arī pancreas, jo tam nav sava pinuma.
Sekundārie pinumi satur parasimpāriskās pregangionārās šķiedras un simpātiskās postganglionārās šķiedras.

2) PLEXUS AORTICOABDOMINALIS (plexus intermesentericus)
Satur 1 gangliju – mesentericum inferus. Simp.šķ. pienāk pa rr.communicantes albi un nn. Splanhnici lumbales. Aizejošais pinums – plexus mesentericus inferior (simp.postgangl.šķ) un parasimp.šķ. no krustu daļas kodoliem.

Autora komentārsAtvērt
Atlants