Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 17.08.2010.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: 7 vienības
Atsauces: Nav
  • Konspekts 'Magnētiskais lauks', 1.
  • Konspekts 'Magnētiskais lauks', 2.
  • Konspekts 'Magnētiskais lauks', 3.
  • Konspekts 'Magnētiskais lauks', 4.
  • Konspekts 'Magnētiskais lauks', 5.
Darba fragmentsAizvērt

Viena no galvenajām supravadītāju lietošanas jomām ir lieljaudas supravadoši solenoīdi (magnētiskie lauki ar B = 20 T). Enerģijas patēriņš atdzesēšanai līdz 4,2° K temperatūrai ir 1000 reižu mazāks nekā tādas pašas jaudas parasta elektromagnēta barošanai. Lietojot supravadošus tinumus, var būtiski samazināt elektrisko mašīnu un transformatoru gabarītus un masu. Spēcīgākie supravadošie solenoīdi ir apmēram 21,6 teslas.
Materiālus, kas viegli magnetizējami un atmagnetizējami, sauc par magnētiski mīkstiem materiāliem, turpretim materiālus, kuros magnetizēšanās notiek tikai spēcīgā magnētiskajā laukā, patērējot lielu enerģijas daudzumu, bet atmagnetizēšanās ir aizkavēta un tādēļ magnetizētais stāvoklis var saglabāties ilgstoši, — par magnētiski cietiem materiāliem.
Magnētiski mīkstos materiālus izdevīgi lietot transformatoru un spoļu serdēm un citiem izstrādājumiem, kurus ekspluatācijas procesā pastāvīgi pārmagnetizē. Turpretim pastāvīgo magnētu izgatavošanai piemērotāki ir magnētiski cietie materiāli, kuros atmagnetizēšanās ir aizkavēta un tādēļ var ilgstoši saglabāties liela magnetizēšanas pakāpe.

Autora komentārsAtvērt
Atlants