Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 14.06.2011.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Konspekts 'Ekoloģija', 1.
  • Konspekts 'Ekoloģija', 2.
  • Konspekts 'Ekoloģija', 3.
  • Konspekts 'Ekoloģija', 4.
  • Konspekts 'Ekoloģija', 5.
Darba fragmentsAizvērt

1. Kādus etapus izšķir ekoloģijas vēsturē?
Ekoloģijas vēsturē izšķir 4 kvalitatīvi atšķirīgus etapus:
1) priekšvēsture – turpinājās līdz 14., 15. gs. Šajā laikā ekoloģija kā zinātne nepastāvēja, bet atsevišķi zinātnieki pētīja un aprakstīja augus un dzīvniekus saistībā ar to dzīves apstākļiem. Nozīmīgākie zinātnieki bija Aristotelis, Teofrasts, Hipokrāts.
2) autekoloģijas etaps – ilgst līdz 19. gs. otrajai pusei. Ekoloģija veidojas kā botānikas un zooloģijas sastāvdaļa. Pētījumi notiek organisma līmenī. Lielāko ieguldījumu devuši Linnejs, Humbolts, Lamarks, Darvins.
3) sinekoloģijas etaps – noslēdzās 20. gs. divdesmitajos gados. Ekoloģija bija izveidojusies kā patstāvīga zinātne, tās interešu centrā bija organismu grupu un vides attiecības. Trešais botānikas kongress Briselē 1910.g. apstiprināja autekoloģijas un sinekoloģijas izdalīšanu. Šī posma izcilākie ekologi ir Šelfords, Dokučajevs, Hekels.
4) modernā ekoloģija – tai raksturīga visu ekoloģisko sistēmu kompleksa izpēte, iesaistoties dažādu valstu un dažādu zinātņu speciālistiem. Ekoloģija kļūst par dabas aizsardzības teorētisko pamatu. Globālās ekoloģijas problēmu risināšanu koordinē starptautiskās organizācijas. Izcilāko ekologu vidū ir Tenslijs, Odums, Varmings.…

Autora komentārsAtvērt
Atlants