Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 30.03.2009.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Ir
  • Konspekts 'Globalizācijas jēdziens. Globalizācija un nevienlīdzība', 1.
  • Konspekts 'Globalizācijas jēdziens. Globalizācija un nevienlīdzība', 2.
  • Konspekts 'Globalizācijas jēdziens. Globalizācija un nevienlīdzība', 3.
  • Konspekts 'Globalizācijas jēdziens. Globalizācija un nevienlīdzība', 4.
  • Konspekts 'Globalizācijas jēdziens. Globalizācija un nevienlīdzība', 5.
Darba fragmentsAizvērt

Globalizācija ir daudzšķautnains process, saistīts ar ekonomiskām, sociālām, tehnoloģiskām, politiskām un citām izmaiņām, kuru rezultātā vairums pasaules valstu un ģeogrāfisko reģionu kļūst savstarpēji ciešāk saistīti, taču arī vairāk atkarīgi viens no otra. Praksē globalizācija izpaužas pieaugošā preču un pakalpojumu, kā arī kapitāla, naudas un iedzīvotāju plūsmā starp valstīm. Arī intensīvāka informācijas un zināšanu, kā arī tehnoloģijas un inovāciju izplatīšanās pasaulē raksturo globalizācijas procesu.
Bagātās un dominējošās valstis pārsvarā ir Eiropas valstis, ASV un arī Japānu pieskaita pie šīm dominējošām valstīm. Šo valstu iedzīvotāji izņemot Japānu pārsvarā ir „baltie”, kaut arī ASV baltādaino iedzīvotāju kļūst arvien mazāk. Pasaules nabadzīgākas valstis atrodas Āfrikā, Āzijā un dažās Dienvidamerikas daļās, tajās savukārt ir dažādu rasu pārstāvji. Tātad valstīs, kurās ir augsts dzīves līmenis, augsts izglītības līmenis un citas pozitīvas iezīmes, pārsvarā dominē baltādainie iedzīvotāji. Valstis, kuras cieš no augstāka nabadzības līmeņa, kurās ir zems izglītības līmenis un augsts mirstības līmenis pasaules stratifikācijas sistēmā atrodas pašā apakšā un to iedzīvotāji pārsvarā ir dažādu ādas krāsu cilvēki.
Mūsdienās pastāv augstāku un zemāku šķiru stratifikācija ne tikai vienas valsts mērogos, bet eksistē arī augstāk attīstītu un zemāk attīstītu valstu stratifikācija. …

Autora komentārsAtvērt
Atlants