Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 17.02.2005.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Konspekts 'Parlamentārās demokrātijas pamatprincipi un problēmas', 1.
Darba fragmentsAizvērt


Demokrātija ir politisks režīms, kas balstās uz līdztiesīgu tautas dalību pārvaldē un lēmumu pieņemšanā. Demokrātijas dzimtene ir Atēnas, taču tur demokrātija bija citādāka nekā mūsdienās. Atēnās bija tā saucamā tiešā demokrātija. Tas nozīmē, ka lēmumu pieņemšanā piedalījās visi pilsoņi. Mūsdienās šāds demokrātijas veids radītu tikai haosu un nekādi prātīgi lēmumi netiktu pieņemti. Tieši tāpēc mūsdienās pastāv pārstāvnieciskā demokrātija- pilsoņi ievēl noteiktu skaitu cilvēku, kuri pieņem lēmumus visas tautas interesēs.
Galvenā demokrātijas pazīme ir tāda, ka lielākā vara pieder tautai. Tauta izsaka savu gribu, piedaloties vēlēšanās, referendumos un iesniedzot likumprojektus. Vēl viena svarīga demokrātijas iezīme ir tā, ka periodiski notiek galveno iestāžu darbinieku pārvēlēšana. Tas nozīmē, ka ik palaikam pie varas nāk jauni cilvēki, kuri, iespējams, prot labāk risināt problēmas.
Pastāv vairāki demokrātiju tipi- antīkā, klasiskā liberālisma, kolektīvā un plurālā. Mūsdienās vairumā valstu pastāv plurālā demokrātija. Šis demokrātijas tips priekšplānā izvirza dažādu interešu grupu, sabiedrisko organizāciju u.tml. vajadzības. Galvenais ir visu pilsoņu līdztiesība un labklājība. Arī Latvijā pastāv plurālās demokrātijas tips.…

Autora komentārsAtvērt
Atlants