Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 13.06.2011.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Konspekts 'Elektriskā strāva', 1.
  • Konspekts 'Elektriskā strāva', 2.
  • Konspekts 'Elektriskā strāva', 3.
  • Konspekts 'Elektriskā strāva', 4.
Darba fragmentsAizvērt

9. Elektroenerģijas avota jauda. Elektriskie drošinātāji.
Noslēgtā elektriskajā ķēdē elektroenerģijas avots var apgādāt ar elektroenerģiju vairākus gan virknē, gan paralēli savienotus patērētājus. Ja elektriskajā ķēdē plūst kopējā strāva un sprieguma kritums uz elektroenerģijas spailēm ir, tad visi patērētāji no elektroenerģijas avota saņem jaudu – lietderīgo jaudu. Tā nav pilnā jauda, ko attīsta elektroenerģijas avots.
Lietderīgā jauda ir daļa no pilnās jaudas, un lietderīgās jaudas attiecību pret pilno jaudu sauc par elektroenerģijas avota lietderības koeficientu. Tas ir atkarīgs gan no avota, gan patērētāja.
Īsslēgums rodas, ja kādas kļūmes dēļ elektriskajā ķēdē praktiski izzūd sprieguma kritums. Elektroenerģijas avota izvadi noslēdzas tieši. Lielā īsslēguma strāva izraisa dažādu mēriekārtu vai visas elektriskās ķēdes avāriju un apdraud drošību. Lai no tā izvairītos, ķēdēs ieslēdz elektriskos drošinātājus.
Kūstošajos drošinātājos keramikas vai cita izolatora korpusā ir ievietots vads, kas izkūst, ja strāvas stiprums pārsniedz atļauto. Kad kūstošais drošinātājs pārdeg, to nedrīkst atjaunot, ievietojot tajā stiepli.
Automātiskajos drošinātājos nekas nepārdeg, tie tikai izslēdzas. Šim nolūkam automātiskajos drošinātājos ir ievietotas bimetāla plāksnītes, kas strāvas siltumdarbības dēļ deformējas un, plūstot pārāk lielai strāvai, atslēdz elektrisko ķēdi.

Autora komentārsAtvērt
Atlants