Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 13.09.2009.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Konspekts 'Kāzu tradīcijas, kāzu jubilejas', 1.
  • Konspekts 'Kāzu tradīcijas, kāzu jubilejas', 2.
  • Konspekts 'Kāzu tradīcijas, kāzu jubilejas', 3.
Darba fragmentsAizvērt

Nedēļu pirms laulībām, svētdienā, līgavainis sūta līgavai tradicionālo dāvanu. Tieši tas ir zīme, ka svinēšana var sākties. Gatavošanās kāzām sākas pirmdienā, bet jau otrdien ir pieņemts atpūsties.
Trešdien savāc un saliek līgavas pūru, bet ceturtdien un piektdien- izsūta ciemiņiem ielūgumus un cep kāzu maizi. Šī tradīcija gan līgavaiņa, gan līgavas mājās visus radus. Ziemeļgrieķijā eksistē amizanta paraža: kamēr maize cepas, līgavainis slepus uz līgavas mājām sūta miltus, ar kuru draudzenes apber līgavu. To pašu dara ar līgavaiņa radiniekiem, kas ienāk mājās.
Kāzu dzīres sākas sestdienā. Šajā diena līgavainis svētku galdam nodur auniņu. Dienas galvenais notikums – pūra pārvešana līgavaiņa mājās. Vēl šajā dienā pēc tradīcijas līgava un līgavainis mazgājas pirtī.
Svētdiena- laulību diena. Agri no rīta līgavu saķemmē un ietērpj kāzu tērpā. Pēc tradīcijas līgavas galvu rotā ar gariem zelta diegiem, kuri slīgst līdz viņas ceļiem, bet seju nosedz ar rozā plīvuru. Viens no līgavas brāļiem viņai ap vidukli apsien siksnu ar trīs mezgliem. Līgava pateicībā visiem sanākušajiem skūpsta rokas un aiziet uz tā saucamo „līgavas stūrīti” – speciāli atdalīta vieta istabā, izgreznota ar ziediem, kur viņai būs jāatrodas ceremonijas laikā. Pēc tam dziesmu pavadījumā līgavai uz galvas svinīgi uzliek vainagu no mākslīgiem ziediem. Atbraukušo līgavaini nelaiž mājā iekšā, kamēr viņš neatpirksies ar dāvanām. Dažreiz ceļu līgavainim nosprosto ar virvēm, bet kā izpirkuma maksu prasa vistu (auglības simbols).…

Autora komentārsAtvērt
Atlants