Vērtējums:
Publicēts: 20.05.2009.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 7 vienības
Atsauces: Ir
  • Referāts 'A.Toinbī vēstures izpratne', 1.
  • Referāts 'A.Toinbī vēstures izpratne', 2.
  • Referāts 'A.Toinbī vēstures izpratne', 3.
  • Referāts 'A.Toinbī vēstures izpratne', 4.
  • Referāts 'A.Toinbī vēstures izpratne', 5.
  • Referāts 'A.Toinbī vēstures izpratne', 6.
  • Referāts 'A.Toinbī vēstures izpratne', 7.
  • Referāts 'A.Toinbī vēstures izpratne', 8.
  • Referāts 'A.Toinbī vēstures izpratne', 9.
Darba fragmentsAizvērt

Vēsturiskās domas attīstības teorētiķu vidū ievērojamu lomu XX gs. ieņem angļu filozofs Arnolds Toinbī (Arnold Toynbee). Viņa atziņas par vēstures attīstību noteicošajiem procesiem un faktoriem izraisa diskusijas arī mūsdienās. A. Toinbī galvenais darbs ir „Vēstures izzināšana” („A Study of History”). Darbā A. Toinbī izvirza uzdevumu noteikt vēstures procesa galvenos virzītājspēkus, kā arī apjaust un izskaidrot cilvēku sabiedrības attīstības galvenās likumsakarības.
Referāta uzdevums ir atklāt, kā A. Toinbī izprot vēstures izpēti, salīdzināt šo izpratni ar citu pētnieku viedokļiem, kā arī analizēt A. Toinbī izstrādāto civilizāciju - kultūru koncepciju, to izaugsmi un bojāejas cēloņus.
Referāts sastāv no divām daļām: pirmajā autors analizē A.Toinbī uzskatus par vēstures izpēti, un otrajā – kā darbā „Vēstures izzināšana” tiek atainota civilizāciju loma vēsturē, to rašanās, izaugsmes un bojāejas iemesli.
Darbā „Vēstures izzināšana” A. Toinbī izvirza galveno uzdevumu – pasaules vēsturi virzošo spēku apjaušanu un izzināšanu. A. Toinbī savu pētījumu iesāk ar mēģinājumu noteikt cilvēka prātam aptveramo vēstures izpētes lauku. Viņš konstatē, ka šādai izpētei nevar tikt izmantota vienīgi nacionālo valstu vēsture. Aplūkojot Anglijas attīstības vēsturisko gaitu A. Toinbī norāda, ka ļoti daudzu vēstures notikumu būtība nacionālā valstī kļūst neizskaidrojama, ja vien šie notikumi netiek aplūkoti sasaistē ar citu valstu vēsturi, ar kurām Angliju vienoja sociālkulturālas saites. Tādēļ A. Toinbī secina, ka vēsturnieka pētījuma lauka pamatstruktūru var veidot vienīgi lielas struktūras, kurās, piemēram, Anglija un tās kaimiņvalstis būtu tikai vienota veseluma – civilizācijas, atsevišķas sastāvdaļas.1 Civilizāciju, kurā ietilpst Anglija A. Toinbī sauc par „kristīgo Rietumu civilizāciju” jeb vienkārši par „rietumu civilizāciju”.…

Autora komentārsAtvērt
Atlants